Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Kúpaliská bez obmedzení, svadby do 1 000 ľudí. Zelené okresy pocítia najmiernejšie opatrenia (+mapa)

Na hromadných podujatiach môže byť aj stojace publikum.

Kúpaliská bez obmedzení, svadby do 1 000 ľudí. Zelené okresy pocítia najmiernejšie opatrenia (+mapa)
Ilustračné foto - otvorené kúpalisko vo Veľkom Mederi. Foto: TASR

Od pondelka 7. júna naďalej nie je na regionálnej covidovej mape ani jeden okres v čiernej či bordovej fáze, teda v dvoch najvyšších stupňoch varovania. Tri okresy sú červené (II. stupeň varovania) a šesť ružových (I. stupeň varovania).

V oranžovej farbe, teda v druhom stupni ostražitosti, je 29 okresov. Najviac, až 39 okresov, je žltých (I. stupeň ostražitosti). Prvýkrát sú na mape dva okresy v monitoringu, teda v zelenej farbe – Šaľa a Turčianske Teplice. Uvoľnia sa pre ne viaceré obmedzenia.

Reštaurácie a hotely

V dvoch zelených okresoch môžu všetky reštaurácie a stravovacie zariadenia servírovať pre svojich hostí bez kapacitných obmedzení vrátane interiérov. Povinné je nosenie rúšok. Hotelové kapacity sú neobmedzené.

Vo väčšine okresov - žltých a oranžových - budú v interiéri stačiť rúška, na kávu či obed sa bude dať ísť aj do vnútorných priestorov reštaurácie a kapacity izieb v hoteloch budú neobmedzené. V oranžových okresoch si za jeden stôl môžu sadnúť najviac štyri osoby, v žltých ich môže byť šesť.

V ružových a červených okresoch sú v interiéri naďalej povinné respirátory. Reštaurácie a kaviarne môžu mať otvorené len svoje vonkajšie terasy, kde sa pokrmy a nápoje môžu konzumovať len posediačky. V hoteloch a penziónoch patria pre obe skupiny okresov rovnaké pravidlá - kapacita izby obmedzená na maximálne dve dospelé osoby alebo osoby, ktoré sú členmi jednej domácnosti.

Niektoré kúpaliská sú bez obmedzení

Umelé kúpaliská sú otvorené v zelených okresoch bez kapacitných obmedzení, v oranžových okresoch na 30 % svojej kapacity a v žltých na 50 %. V červených a ružových môžu byť otvorené iba pre maximálne 10 zákazníkov.

Podobné pravidlá budú platiť aj pre wellness centrá, ktoré sa môžu v oranžových okresoch otvoriť na 30 % (do 500 ľudí) a v žltých a zelených okresoch na 50 % (do 1 000 ľudí). V červených okresoch ostávajú wellness centrá zatvorené a v ružových platí obmedzenie jedna osoba na 15 m2, najviac však 10 zákazníkov.

Fitness centrá môžu byť v zelených okresoch otvorené maximálne pre 50, v žltých pre maximálne 30, v oranžových pre maximálne 20, v ružových pre maximálne 15 a v červených pre maximálne 10 zákazníkov alebo s obmedzením jeden zákazník na 25 m2 v ružových a červených okresoch a jeden zákazník na 15 m2 v oranžových, žltých a zelených okresoch.

Aj stojace publikum

Divadlá v zelených okresoch sa môžu otvoriť na 75 % svojej kapacity. Na hromadných podujatiach je povolené aj stojace publikum (50 %). Pre usporiadateľov vo všetkých okresoch okrem zelených platí povinnosť evidovať dva týždne po predstavení telefonický alebo emailový kontakt na každého účastníka.

Hromadné prehliadky sú v galériách, múzeách a iných výstavných priestoroch zakázané len v troch červených okresoch, v ostatných sú povolené s rôznymi obmedzeniami. V ružovom okrese môže mať hromadná skupina najviac 10 členov, v oranžovom najviac 15 a v žltom najviac 30 členov. V zelenom je to bez obmedzení.

Svadby a kary do 1 000 ľudí

Rôzne oslavy, večierky, svadobné hostiny či kary sa môžu organizovať za účasti väčšieho množstva ľudí. Uvoľnenie výrazne pocítia v zelených okresoch, kde sú kapacitné podmienky podľa tých pre hromadné podujatia (do 500, resp. 1 000 ľudí). Tá istá podmienka platí aj pre bohoslužby.

V žltých okresoch môže na podobné podujatie prísť do interiéru maximálne 100 osôb a do exteriéru až 250 osôb. V oranžových okresoch môže byť hostí v interiéri maximálne 50 a v exteriéri 100.

V ružových okresoch sú interiéry reštaurácií zatvorené, maximálne 25 hostí sa ale môže stretnúť v iných typoch interiérov (napríklad zorganizovať si oslavu doma) a v exteriéri ich môže byť maximálne 50, v červených okresoch sú podobné podujatia zakázané. Vo všetkých okresoch zároveň pri tomto type podujatí platí taká istá podmienka, akú uvádzame vyššie pri vstupe do akvaparkov.

Ďalšie uvoľnenia pre zelené okresy

Pre Šaľu a Turčianske Teplice platí, že všetky školy v nich môžu spustiť prezenčnú výučbu bez obmedzení. Firmy, podniky a rôzne organizácie môžu fungovať bez obmedzení a neplatí v nich hygienikmi odporúčaný home office.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko