Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Matovič k doterajšiemu záujmu o Sputnik: Je to obrovský úspech

Kritizoval vekové obmedzenie pre očkovanie ruskou vakcínou.

Matovič k doterajšiemu záujmu o Sputnik: Je to obrovský úspech
Na snímke minister financií Igor Matovič (OĽANO) a ampulka ruskej vakcíny Sputnik V. Foto: TASR, TASR/AP, koláž: RTVS

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) by mal vypracovať plán, ako Slovensko naloží s nevyužitými vakcínami proti ochoreniu COVID-19. Požiadal ho o to minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Matovič hovorí o kampani proti Sputniku

Slovensku podľa neho môže hroziť, že mu ostanú milióny vakcín proti ochoreniu COVID-19. „Pred dvoma týždňami som žiadal ministra, aby predložil jasný písomný plán, akým spôsobom bude Slovensko nakladať s vakcínami, ktoré by nám potenciálne mohli ostať, komu ich chceme predať,“ uviedol v stredu (2. 6.). Nechce, aby sa stalo, že sa nenájdu kupcovia a v chladničkách ostanú preexspirované vakcíny.

Na očkovanie vakcínou Sputnik V zatiaľ rezort zdravotníctva eviduje asi 3 000 záujemcov. Matovič si myslí, že „po obrovskej trojmesačnej kampani proti Sputniku je to obrovský úspech“. Na margo vekového obmedzenia na očkovanie poznamenal, že v 60 krajinách svete nie je vekové obmedzenie pre Sputnik. Na Slovensku sa ním môžu očkovať ľudia vo veku od 18 do 60 rokov. „Skôr to je otázka na ministerstvo zdravotníctva, prečo je na Slovensku obmedzenie a prečo v 60 krajinách nie je,“ skonštatoval.

Otázky k MOM

Matovič požiadal Lengvarského aj o plán v prípade mobilných odberných miest (MOM) na testovanie na ochorenie COVID-19. Chce vedieť, prečo ešte nie sú zrušené, ako sú vyťažené, prečo zrušili 120 MOM, pretože v nich ide o desiatky miliónov eur.

Ministerstvo už skôr avizovalo, že MOM na antigénové testovanie majú platné zmluvy do konca júna. Plánuje vyhlásiť výberové konania s tým, že počet MOM bude reflektovať aktuálnu epidemickú situáciu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko