Na hlavný obsah

Mesiac prekryl výhľad Slnku. Čiastočné zatmenie pozorovali i Slováci

V Kanade mohli pozorovať tzv. prstencové zatmenie

Mesiac prekryl výhľad Slnku. Čiastočné zatmenie pozorovali i Slováci
Čiastočné zatmenie Slnka v ruskom Petrohrade. Foto: SITA/AP

Na Slovensku bolo vo štvrtok 10. júna možné po šiestich rokoch pozorovať čiastočné zatmenie Slnka.

Nebeský úkaz začal o napoludnie, maximálnu fázu dosiahol približne o trištvrte na jednu a celé zatmenie skončilo zhruba o 13:30 h. Jednotlivé časy pozorovania sa v rámci celého územia Slovenska líšili s minútovými odchýlkami.

V Európe sa zatmenie javilo len ako čiastočné, Slováci videli v tieni len štyri percentá z plochy slnečného disku.

„Zatmenie Slnka nastáva vtedy, keď Mesiac vo fáze novu prejde popred slnečný disk. Nestáva sa to pri každom nove, keďže obežná dráha Mesiaca je mierne naklonená oproti rovine, v ktorej Zem obieha okolo Slnka. K zákrytu telies teda dochádza len niekedy,“ vysvetlil astronóm Patrik Čechvala z oddelenia astronómie a astrofyziky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.

Ako dodal, úplné zatmenie Slnka nastáva, keď Mesiac celkom zakryje Slnko.

„Zhodou okolností totiž pomer vzdialenosti a veľkosti Mesiaca a Slnka sú takmer rovnaké – obe telesá majú približne rovnakú uhlovú veľkosť, teda ich kotúče sa nám javia rovnako veľké. Zem a jej satelit sú jediným takýmto prípadom v slnečnej sústave,“ doplnil Čechvala.

Najbližšie v rokou 2022

Obežná dráha Mesiaca okolo Zeme má eliptický tvar, tým pádom sa vzdialenosť Mesiaca od Zeme mení. Počas štvrtkového zatmenia bol Mesiac vzdialenejší od Zeme, a preto sa javil menší.

Aj keď vstúpil do slnečného kotúča, nezakryl ho celý. Svietiaci prstenec na obvode Slnka dal úkazu meno prstencové zatmenie.

V takejto maximálnej podobe, a teda tzv. prstencové zatmenie mohli pozorovať v úzkom páse, ktorý sa tiahne od Kanady cez Grónsko až na severovýchodnú Sibír. V tejto oblasti bolo vidieť približne desaťpercentné prekrytie.

Nasledujúce pomerne výrazné čiastočné zatmenie, pri ktorom sa skryje za Mesiac približne 40 % slnečného disku, bude na Slovensku viditeľné 25. októbra 2022.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko