Na hlavný obsah

Moderna žiada o podmienečné schválenie svojej vakcíny pre 12 až 17-ročných

Štúdia ukázala dobré výsledky.

Moderna žiada o podmienečné schválenie svojej vakcíny pre  12 až 17-ročných
Krabice obsahujúce vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od americkej biotechnologickej spoločnosti Moderna. Foto: TASR/AP

Americká farmaceutická spoločnosť Moderna v pondelok (7. 6.) informovala, že žiada liekové agentúry v Európe a Kanade o podmienečné schválenie použitia svojej vakcíny proti chorobe COVID-19 pre dospievajúcich vo veku 12 až 17 rokov. Informovala o tom agentúra AFP.

Generálny riaditeľ spoločnosti Moderna Stéphane Bancel spresnil, že spoločnosť plánuje podať žiadosť o takéto podmienečné schválenie aj na americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).

Po vakcíne mali rovnakú reakciu ako dospelí

Žiadosť podaná v Európe a Kanade sa opiera o štúdiu vykonanú v USA na skupine tínedžerov vo veku od 12 do 18 rokov. Do štúdie sa zapojilo asi 3 700 mladých ľudí.

Predbežné výsledky preukázali, že očkovacia látka spoločnosti Moderna vyvolala u detí rovnaké príznaky imunitnej ochrany ako u dospelých a rovnaký typ dočasných vedľajších účinkov, ako sú bolesti paže, bolesti hlavy a únava.

Očkovaní covid nedostali

V tlačovej správe spoločnosti Moderna sa tiež uvádza, že choroba COVID-19 nebola diagnostikovaná u žiadneho z tínedžerov, ktorí dostali dve dávky vakcíny firmy Moderna. V skupine detí, ktoré dostali placebo, sa vyskytli štyria nakazení.

Farmaceutické spoločnosti Pfizer a Moderna medzičasom začali testovať svoje očkovacie látky aj na ešte mladších deťoch – vo veku od šesť mesiacov do 11 rokov.

Tento test je zložitejší: kým dospievajúcim sa podáva rovnaká dávka ako dospelým, u malých detí vedci testujú nižšie dávky. Odborníci dúfajú, že výsledky budú známe už na jeseň.
      

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet