Na hlavný obsah

Mutácie koronavírusu budú mať nové mená, WHO nechce krivdiť krajinám ich výskytu

Po novom ich budú označovať písmená gréckej abecedy.

Mutácie koronavírusu budú mať nové mená, WHO nechce krivdiť krajinám ich výskytu
Ind kráča okolo chodníka, na ktorom je nakreslená delta mutácia koronavírusu. Foto: TASR/AP

Varianty koronavírusu SARS-CoV-2 budú známe pod písmenami gréckej abecedy. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tak chce zabrániť tomu, aby niesli mená krajín, v ktorých sa po prvý raz objavili. Prispieva to totiž k stigmatizácii týchto krajín. WHO toto rozhodnutie oznámila v pondelok (31. 5.)

Takzvaný britský variant B.1.1.7 má označenie alfa, variant B.1.351 prvýkrát objavený v Juhoafrickej republike je beta a brazílsky variant P.1 gama. Takzvaný indický variant B.1.617 je rozdelený do podskupín: variant B.1.617.2 má označenie delta a variant B.1.617.1 kappa.

„Nenahradia existujúce vedecké názvy, ale majú pomôcť v diskusii s verejnosťou,“ uviedla technická riaditeľka WHO pre reakciu na COVID-19 Maria Van Kerkhoveová na margo nového pomenovania.

Budúce varianty vírusu, ktoré spôsobia „znepokojenie“, budú označené nasledujúcimi písmenami gréckej abecedy, píše agentúra AP.

Začiatkom mája indická vláda kritizovala pomenovanie variantu B.1.617.2, ktorý sa prvýkrát objavil v Indii vlani v októbri, ako „indický variant“, hoci WHO ho nikdy takto oficiálne neoznačila, pripomína stanica BBC.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet