Na hlavný obsah

Na obnovu Spišského hradu pôjde zo štátneho rozpočtu 4,8 milióna eur

Práce by mali trvať do konca roka 2024.

Na obnovu Spišského hradu pôjde zo štátneho rozpočtu 4,8 milióna eur
Na snímke zľava ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO), riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Branislav Panis a riaditeľka SNM - Spišského múzea v Levoči Mária Novotná pred Románskym palácom v priestoroch Spišského hradu 10. júna 2021 v Spišskom Podhradí. Foto: TASR

Začiatok obnovy Spišského hradu oznámili vo štvrtok (10. 6.) na hrade ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) a generálny riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Branislav Panis.

Finančné prostriedky vo výške 4 810 000 eur na zabezpečenie rekonštrukčných prác získalo SNM na základe uznesenia vlády zo štátneho rozpočtu.

Na hrade obnovia Románsky palác, západné paláce aj hradnú kaplnku sv. Alžbety.

O hrad je veľký záujem

Podľa Milanovej nebolo o slovenské kultúrne dedičstvo a pamiatky roky postarané tak, ako by malo byť. „Preto som veľmi rada, že aj tu na Spišskom hrade budeme prispievať k tomu, aby naše kultúrne dedičstvo konečne bolo zaopatrované tak, ako sa na vyspelý európsky štát patrí,“ uviedla.

V bežnom roku býva hrad otvorený osem mesiacov, počas ktorých ho navštívi približne 220 000 návštevníkov z celého sveta, počas pandémie to bolo okolo 120 000 ľudí.

Súčasný havarijný stav Románskeho paláca je výsledkom predovšetkým oslabenej statiky murív a silnej deštrukcie korún muriva.

Časť sa obnoví, časť dobuduje

Pamiatka, akou je Spišský hrad, by potrebovala tuhú zimu. Tá však v tomto roku nebola. „Našťastie nedošlo k vážnejšiemu poškodeniu, zrúteniu Románskeho paláca. Verím tomu, že dnes, keď si firma preberie stavbu, tak nás čaká zaujímavých 40 mesiacov a nič nás neprekvapí,“ povedal Panis.

Návrh rekonštrukcie Románskeho paláca preferuje podľa riaditeľky SNM – Spišského múzea v Levoči Márie Novotnej kombináciu reštaurátorského prístupu a stavebných prác.

„Bude staticky zaistený, vrátane sanácie brala, na ktorom stojí. Samotná architektúra paláca bude reštaurovaná a vo finálnej etape bude prestrešený formou takzvanej opačnej, dovnútra otočenej strechy, ktorá neprečnieva cez siluetu múrov,“ vysvetlila Novotná a doplnila, že ide o výnimočnú stavbu, ktorá bola postavená ešte pred tatárskym vpádom.

„Je to jediná profánna architektúra tohto typu a takého veľkého rozsahu zachovaná dodnes, aj široko-ďaleko,“ skonštatovala Novotná.

Turisti budú mať počas prác obmedzený prístup

Rekonštrukčné práce na hrade by sa mali uskutočniť do konca roka 2024, pričom od letnej sezóny 2022 bude pre ich náročnosť hrad pre turistov prístupný len v obmedzenej miere, bez horného nádvoria. Na strednom a dolnom hrade však múzeum ponúkne návštevníkom zaujímavý program.

Počas súčasnej rekonštrukcie Spišského hradu plánuje SNM pripraviť projektovú dokumentáciu na ďalšie časti, a to východné paláce a múry, sanáciu hradného brala a celé horné nádvorie, v ktorých vzniknú nové výstavné priestory.

Predpokladané náklady na novú projektovú dokumentáciu sa odhadujú na 150 000 eur a náklady na samotnú obnovu okolo 5 miliónov eur.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny