Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Podpísané. Rusko vypovedáva Zmluvu o otvorenom nebi

USA od zmluvy odstúpili ešte vlani.

Podpísané. Rusko vypovedáva Zmluvu o otvorenom nebi
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin. Foto: SITA/AP

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákon, ktorým Rusko vypovedáva Zmluvu o otvorenom nebi. Príslušný dokument v pondelok 7. júna zverejnili v oficiálnom vestníku, informovala agentúra TASS.

Zákon 19. mája jednomyseľne schválila Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu. Horná komora, Rada federácie, ho odobrila 2. júna. Spojené štáty vlani v novembri oficiálne ukončili spoluprácu v rámci Zmluvy o otvorenom nebi. Stalo sa tak pol roka po tom, ako oznámili, že odstúpia od tohto dokumentu.      

Svoje rozhodnutie vtedy USA zdôvodnili tým, že Ruská federácia údajne porušila niekoľko ustanovení dohovoru. Ruské ministerstvo zahraničných vecí v januári oznámilo začatie vnútroštátnych postupov na odstúpenie od zmluvy, potom Putin predložil Štátnej dume návrh zákona na jej vypovedanie. Nedávno Moskva opakovane vyhlásila, že šanca na zachovanie dohody je minimálna a proces vypovedania bude trvať niekoľko týždňov.

Zmluva o otvorenom nebi umožňuje signatárskym krajinám vykonávať neozbrojené prieskumné lety nad celým územím jej členských štátov, čím sa má medzi nimi budovať vzájomná dôvera. Zmluvu podpísali krátko po skončení studenej vojny v roku 1992 v Helsinkách a jej členmi je vyše 30 krajín. Účinnosť nadobudla v roku 2002 a je vnímaná ako dôležitý nástroj medzinárodnej kontroly zbrojenia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet