Na hlavný obsah

Portugalsko sa obáva štvrtej vlny epidémie

Najväčší strach vzbudzuje variant delta.

Portugalsko sa obáva štvrtej vlny epidémie
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Portugalsko sa obáva, že ho pohltí štvrtá vlna pandémie spôsobená vysoko nákazlivým variantom koronavírusu delta, ktorý už teraz tvorí vyše 60 percent nových prípadov infekcie v hlavnom meste Lisabon. Informácie priniesla v utorok (22. 6.) tlačová agentúra AFP.

Lisabon patrí k približne desiatim portugalským lokalitám, kde na rozdiel od väčšiny krajiny nepristúpili k poslednej fáze uvoľňovania lockdownu.

Cestovanie medzi lisabonskou oblasťou a zvyškom krajiny je od minulého víkendu zakázané, vláda sa tak snaží zastaviť šírenie nákazy.

Variant delta, zistený prvýkrát v Indii, prevláda v širšej metropolitnej oblasti Lisabonu, ako uvádza štátny zdravotnícky inštitút INSA.

Prudký nárast

„Snažíme sa pozdržať jeho príchod do ostatných regiónov krajiny, aby sa ľudia mohli ochrániť prostredníctvom očkovania,“ vyhlásila v pondelok (21. 6.) ministerka zdravotníctva Marta Temidová.

Možno budú nutné ďalšie obmedzenia, dodala. Mnoho európskych krajín, naopak, uvoľňuje na leto takéto obmedzenia.

„Musíme to priebežne hodnotiť a teraz žiadame každého o podporu, aby sme sa čo najviac vyhli takým obmedzeniam, ktoré majú ťažké sociálne a ekonomické dôsledky,“ apelovala ministerka.

Minulý týždeň počet denných prípadov nákazy v Portugalsku prudko stúpol o 54 percent a krajina sa ocitla pred Spojeným kráľovstvom, čo sa týka tempa rastu infekcií v Európe, ukázal vlastný výpočet agentúry AFP opierajúci sa o štátne úrady.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet