Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Prvý pobrexitový konsenzus. EÚ a Británia sa po roku dohodli na rybolove

Rokovania ukončil telefonát komisára EÚ a britského tajomníka.

Prvý pobrexitový konsenzus. EÚ a Británia sa po roku dohodli na rybolove
Rybár čistí svoju sieť v prístave severofrancúzskeho mesta Boulogne-sur-Mer, ktoré sa nachádza neďaleko Lamanšského prielivu vo štvrtok 10. decembra 2020. Foto: TASR/AP

EÚ a Spojené kráľovstvo v stredu ukončili rokovania o dohode, ktorá stanovuje obmedzenia výlovu pre spoločne spravované populácie rýb na rok 2021. Rokovania sa skončili v stredu (2. 6.) popoludní telefonickým rozhovorom medzi komisárom EÚ pre životné prostredie, oceány a rybolov Virginijusom Sinkevičiusom a britským štátnym tajomníkom pre životné prostredie, potraviny a záležitosti vidieka Georgeom Eusticeom.

„Táto dohoda je dobrá pre rybárov a ich domácnosti, pre pobrežné spoločenstvá a naše prístavy, ako aj pre udržateľné využívanie našich morských zdrojov. Dokazuje tiež, že partneri na oboch stranách Lamanšského prielivu môžu dospieť k dohode a postupovať vpred, ak budú spolupracovať,“ opísal situáciu Sinkevičius.

Stredajšou dohodou sa uzatvárajú vôbec prvé pobrexitové ročné konzultácie o rybolovných možnostiach medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom podľa podmienok dohody o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom (TCA).

Európska komisia v správe pre médiá uviedla, že úspešné ukončenie rokovaní, ktoré sa začali v januári, vytvára dobrý základ na pokračujúcu spoluprácu medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom v oblasti rybného hospodárstva.

Pravidlá do konca roka 2021

Dohoda zaisťuje rybolovné práva flotíl z krajín EÚ a britských lodí vo vodách EÚ a Spojeného kráľovstva do konca roka 2021. Stanovuje celkové prípustné úlovky pre 75 spoločných zásob rýb na rok 2021, ako aj pre niektoré hlbokomorské druhy rýb na roky 2021 a 2022. Zároveň objasňuje obmedzenia pre tie druhy morských živočíchov, ktoré nie sú predmetom dohodnutých kvót.

Podpis dohody, ktorá je založená na najlepších dostupných vedeckých odporúčaniach o stave rybnej populácie, sa očakáva v najbližších dňoch. Komisia následne navrhne Rade EÚ, aby začlenila dohodu do právnych predpisov Únie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet