Na hlavný obsah

Pulitzerovu cenu dostala aj tínedžerka, ktorá nakrútila smrť Floyda

Svoju prvú cenu získal internetový portál BuzzFeed.

Pulitzerovu cenu dostala aj tínedžerka, ktorá nakrútila smrť Floyda
Smrť Georgea Floyda. Foto: SITA/AP

V Spojených štátoch v piatok (11. 6.) udelili prestížne novinárske Pulitzerove ceny. Špeciálne ocenenie dostala aj americká tínedžerka Darnella Frazierová, ktorá vlani nakrútila video dokumentujúce zavraždenie Afroameričana Georgea Floyda policajtom.

Pravda či odvaha

Predmetný videozáznam podnietil celosvetové protesty proti rasovej nespravodlivosti a policajnej brutalite. Podľa tlačovej agentúry AFP jej príspevok zdôrazňuje kľúčovú úlohu občanov pri „hľadaní pravdy a spravodlivosti“.

Frazierová bola taktiež jedným zo svedkov, ktorí vypovedali na súdnom procese s minneapoliským belošským policajtom Derekom Chauvinom, ktorého v apríli uznali za vinného z Floydovej vraždy.

Redakcia denníka Star Tribune, ktorý vychádza v americkom štáte Minnesota, bola ocenená Pulitzerovou cenou v kategórii mimoriadne správy za spracovanie Floydovej smrti a následných súvisiacich udalostí.

Denník The New York Times dostal cenu v kategórii služba pre verejnosť za svoje „odvážne a vyčerpávajúce“ pokrývanie koronavírusovej pandémie.

Internetový portál BuzzFeed sa dočkal svojej prvej Pulitzerovej ceny – v kategórii zahraničného spravodajstva – za príspevky o väzenských táboroch pre moslimov v Číne.

Ceny aj pre agentúry

Tlačová agentúra Reuters dostala cenu v rovnakej kategórii za bádanie v oblasti právnej doktríny kvalifikovanej imunity a spôsobov jej použitia na ochranu policajtov pred stíhaním.

Tlačová agentúra Associated Press (AP) získala Pulitzerovu cenu v kategórii fotografia mimoriadnych udalostí a jej fotoreportér Emilio Morenatti bol ocenený za fotografiu v kategórii príbeh.

Cenu za beletriu získalo dielo The Night Watchman od Louisy Erdrichovej, ocenenie za literatúru faktu získala publikácia Wilmington’s Lie: The Murderous Coup of 1898 and the Rise of White Supremacy od Davida Zucchina.

Pulitzerovu cenu za životopis udelili zosnulému novinárovi Lesovi Payneovi a jeho dcére Tamare Payneovej za knihu The Dead Are Arising: The Life of Malcolm X. V kategórii poézia získala cenu Natalie Diazová za zbierku Postcolonial Love Poem.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet