Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Rafinériu v Teheráne zachvátil mohutný požiar, pokus o sabotáž Irán vylúčil

Za požiarom zrejme bola technická chyba.

Rafinériu v Teheráne zachvátil mohutný požiar, pokus o sabotáž Irán vylúčil
Z horiacej rafinérie stúpal nad Teheránom obrovský oblak dymu. Foto: SITA/AP

Mohutný požiar zachvátil v stredu (2. 6.) večer ropnú rafinériu v iránskej metropole Teherán. Miestne úrady v tejto súvislosti vylúčili pokus o sabotáž, informovala agentúra AFP.

Požiar podľa úradov vypukol v dôsledku explózie, ktorú zapríčinil únik z potrubia so skvapalneným plynom. Horieť začalo najmenej 18 nádrží s ropnými látkami a hasiči sa snažili o to, aby sa plamene nerozšírili aj na ďalšie.

Podľa dostupných informácií si požiar v rafinérii, ktorá môže denne spracovať 250 000 barelov ropy, nevyžiadal nijaké obete na životoch.

Možnosť sabotáže vylúčili

Hovorca spoločnosti Tehran Oil Refining Company v spojitosti s požiarom odmietol „všetky špekulácie o sabotáži“ a zdôraznil, že išlo len o dôsledok technickej poruchy.

V stredu ráno vypukol požiar na jednej z najväčších lodí iránskeho vojenského námorníctva v Ománskom zálive. Plavidlo museli evakuovať a napokon sa potopilo. Príčina požiaru v tomto prípade zverejnená nebola.

Irán opakovane obviňuje z rôznych sabotáží na svojom území Izrael, ktorý považuje za svojho úhlavného nepriateľa. Židovskému štátu pripísal aj údajné sabotáže, ku ktorým došlo vlani v dvoch iránskych jadrových zariadeniach.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet