Na hlavný obsah

Sánchezova vláda nikdy nepodporí referendum o nezávislosti Katalánska

Rokovania medzi Madridom a katalánskymi separatistami sa majú obnoviť v septembri.

Sánchezova vláda nikdy nepodporí referendum o nezávislosti Katalánska
Španielsky premiér Pedro Sánchez (vpravo) počas schôdze parlamentu. Foto: TASR/AP

Vládni socialisti v Španielsku nikdy nedovolia konanie referenda o nezávislosti v Katalánsku, uviedol v stredu (30. 6.) španielsky premiér Pedro Sánchez. Informuje o tom agentúra AFP.

Jeho vyjadrenia prišli v čase, keď sa vláda v Madride pripravuje na obnovenie rokovaní s katalánskymi separatistami.

Španielsko len pred týždňom omilostilo deviatich katalánskych politických lídrov a prepustilo ich z väzenia za účasť v neúspešnom pokuse o vyhlásenie nezávislosti Katalánska v roku 2017.

„Nebude nijaké referendum o sebaurčení,“ vyhlásil Sánchez v parlamente s tým, že jeho Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) to „nikdy nebude akceptovať“.

Zdôraznil, že jediným spôsobom, ako hlasovať, by bolo, keby podporovatelia presvedčili tri pätiny dolnej komory parlamentu o úprave španielskej ústavy a Španielsko by ako celok túto zmenu ratifikovalo prostredníctvom referenda.

V súčasnosti by to však bolo nemožné, pretože tri najväčšie politické zoskupenia – socialisti, konzervatívna Ľudová strana (PP) a krajne pravicová strana Vox – sú proti takejto reforme, pripomína AFP.

Sánchezove vyjadrenia prišli len deň po jeho stretnutí s novým katalánskym prezidentom, umierneným separatistom Perem Aragonsom. Aragons uviedol, že rokovania medzi Madridom a katalánskymi separatistami, ktorí chcú zorganizovať referendum o nezávislosti, sa obnovia v septembri.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet