Na hlavný obsah

Súdny dvor EÚ v Luxemburgu skúma Kočnerovi žalobu na Europol

Žalobu podal v súvislosti s prípadom Kuciakovej vraždy.

Súdny dvor EÚ v Luxemburgu skúma Kočnerovi žalobu na Europol
Na snímke sprava obžalovaný Marián Kočner a jeho právny zástupca Marek Para. Foto: TASR

Na Súdnom dvore EÚ v Luxemburgu sa v stredu (30. 6.) konalo vypočúvanie strán k žalobe, ktorú pre údajný únik citlivých súkromných informácií podal proti Europolu Marián Kočner v súvislosti s kauzou vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Súdny dvor na svojej webovej stránke pripomenul, že bývalý podnikateľ je na Slovensku obžalovaný z objednávky vraždy investigatívneho novinára z februára 2018.

Počas vyšetrovania vraždy Kuciaka a Kušnírovej slovenské orgány poverili Europol, aby analyzoval údaje uložené na dvoch mobilných telefónoch a USB kľúči.

Europol vykonal analýzu, ktorej výsledok – vrátane citlivých údajov o súkromnom živote Kočnera – údajne unikol do slovenských médií ešte predtým, ako ich dostali príslušné orgány v SR.

V tejto súvislosti Kočner podal na Všeobecný súd (prvostupňovú inštanciu Súdneho dvora EÚ) žalobu proti Europolu. V nej tvrdí, že policajný úrad EÚ si nesplnil svoje povinnosti v oblasti ochrany údajov vyplývajúcich z nariadenia o Europole z roku 2016.

Slovenský podnikateľ na Všeobecnom súde žiada od Europolu 100 000 eur ako náhradu za utrpenú nemajetkovú ujmu. Súdny dvor EÚ rozsudok v tejto veci vynesie neskôr.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet