Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Sulík: Fungovanie vo vláde na čele s Matovičom bolo komplikované, teraz sa to ustálilo

SaS označil za extrémne úspešnú stranu.

Sulík: Fungovanie vo vláde na čele s Matovičom bolo komplikované, teraz sa to ustálilo
Predseda strany Richard Sulík v príhovore počas kongresu strany Sloboda a Solidarita (SaS) v Pezinku. Foto: SITA

Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) plne stojí za vládou, ktorú vedie premiér Eduard Heger (OĽANO) a plne podporuje aj všetkých jej členov. Na sobotňajšom (12. 6.) straníckom kongrese v Pezinku to vyhlásil predseda liberálov a minister hospodárstva Richard Sulík.

Skoro všetci boli vo vláde noví

Pevne verí, že najbližšie parlamentné voľby budú vo februári 2024 a nedôjde k predčasným voľbám. Sulík priznal, že minuloročný štart vlády Igora Matoviča (OĽANO) bol „veľmi rozpačitý“.

„Bolo to aj preto, lebo sme boli vo vláde úplne všetci noví. Ja som mal ako-takú skúsenosť z vlády Ivety Radičovej, všetci ostatní ministri a ministerky boli v tomto smere noví,“ ozrejmil.

Výmenu na poste predsedu vlády si podľa svojich slov vynútila SaS, pretože fungovanie vo vláde na čele s premiérom Matovičom bolo komplikované a konfliktné. „Teraz sa to ustálilo,“ poznamenal Sulík, ktorý za SaS vyjadril súčasnému šéfovi vládneho kabinetu Hegerovi podporu.

Stoja za Mikulcom

Zároveň oznámil, že jeho strana bude stáť aj za ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽANO), ktorý bude v utorok (15. 6.) v parlamente čeliť odvolávaniu.

Predseda strany Richard Sulík (vpravo) počas kongresu strany Sloboda a Solidarita (SaS) v Pezinku.Foto: SITA
Foto: SITAFoto: SITA

„Áno, máme aj my otázky a výhrady, ale robíme to tak, že príslušného ministra si pozveme na poslanecký klub a kladieme mu otázky za zatvorenými dverami. Minister vnútra uspokojivo zodpovedal všetky a poslanci SaS za ním stoja,“ skonštatoval Sulík.

SaS sa podľa neho radí medzi „extrémne úspešné a skúsené strany“. Poukázal pritom na fakt, že v parlamente je druhou najstaršou stranou po opozičnom Smere-SD. V súčasnej vláde, ako tvrdí, sa ukazuje dôležitosť skúseností a jednoty.

„Vládna kríza by trvala dodnes, keby SaS nebola taká jednotná, aká bola,“ poznamenal šéf SaS s tým, koaličný partner strana Za ľudí aktuálne prežíva vnútorné konflikty. Tie v minulosti boli podľa neho aj v SaS. „Som rád, že ich už máme za sebou. Naša strana je jednotná a atmosféra v nej je príjemná,“ uviedol.

Podľa Hegera jej SaS veľmi skúsená strana

Na kongres prišiel aj premiér Heger. V príhovore povedal, že SaS mu nie je cudzia ani preto, že má dlhoročné priateľstvo s jedným z jej zakladajúcich členov Jurajom Drobom. Stranu označil za etablovanú a veľmi skúsenú. Slovensko podľa premiéra stojí pred veľkými výzvami.

Zľava: Predseda strany SaS Richard Sulík a premiér SR Eduard Heger (OĽANO).Foto: SITA
Foto: SITA

„Na to, aby sme ich zvládli, potrebujeme si byť navzájom spoľahliví a zodpovední partneri. Potrebujeme mať silnú, odolnú a húževnatú koalíciu,“ vyhlásil. Za silný záväzok označil, že mu SaS vyjadrila dôveru. „Podali sme si ruku na to, že chceme úspešne dokončiť toto volebné obdobie,“ skonštatoval Heger.                  

Slovensko podľa predsedu vlády vstupuje do obdobia po pandémii nového koronavírusu, kde krajinu čakajú veľké výzvy.  „Nedovoľme, aby nás rozdeľovali. Prosím, hľadajme prieniky a možnosti upevnenia vzájomných vzťahov a spolupráce,“ vyhlásil premiér.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko