Na hlavný obsah

Tri štvrtiny Európanov považujú očkovanie za jedinú cestu von z pandémie

Vyplýva to z prieskumu Eurobarometra.

Tri štvrtiny Európanov považujú očkovanie za jedinú cestu von z pandémie
Na snímke žena podstupuje očkovanie vakcínou AstraZeneca v automobile na parkovisku supermarketu v Pforzheimu v južnom Nemecku. Foto: TASR/AP

Až 75 percent občanov 27-člennej Európskej únie súhlasí s tým, že vakcíny proti ochoreniu COVID-19 sú jediným spôsobom, ako ukončiť súčasnú pandémiu koronavírusu.

Vo štvrtok (17. 6.) zverejnený bleskový prieskum Eurobarometra rovnako ukázal, že 69 percent obyvateľov EÚ je buď už očkovaných, alebo chcú byť čo najskôr zaočkovaní, a 79 percent opýtaných sa plánuje zaočkovať v priebehu tohto roka.

Ďalších šesť percent opýtaných uvažuje o neskoršej vakcinácii a deväť percent Európanov očkovanie celkom odmieta.

Slovensko je tretie najhoršie

Medzi členskými štátmi EÚ však existujú značné rozdiely v miere zaočkovanosti a názory na vakcíny kolíšu aj podľa vekových skupín. Ľudia do 45 rokov sú váhavejší ako starší. Najväčšiu skupinu zaočkovaných (61 percent) v EÚ tvoria osoby nad 55 rokov a so značným odstupom ľudia vo veku 40 – 54 rokov (29 percent).

Slovensko bolo koncom mája so 49-percentnou mierou zaočkovanosti (alebo očkovaním v najbližšom čase) treťou najhoršou krajinu v EÚ (spolu s Chorvátskom a Slovinskom).

Horšie na tom boli iba Bulharsko a Lotyšsko. Najlepšia situácia bola na Malte (86 percent), v Španielsku (78), Nemecku (77) a Írsku (76).

Prieskum ukázal, že ďalších 14 percent Slovákov vakcináciu zvažuje do konca roka, avšak 17 percent občanov SR sa vyjadrilo, že sa proti covidu očkovať nedá.

V priemere si však 70 percent opýtaných (66 percent Slovákov) myslí, že EÚ hrá kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní prístupu k vakcínam proti COVID-19 v ich krajine.

Nespokojnosť s národnými stratégiami je veľká

Tesná väčšina (47 percent) tých, ktorí vyjadrili svoj názor, je spokojných so spôsobom, akým EÚ zvláda očkovaciu stratégiu, nespokojných je 45 percent opýtaných. Na Slovensku bolo koncom mája s očkovacou stratégiou EÚ spokojných len 40 percent opýtaných a 52 percent nespokojných, čo opäť znamenalo tretiu najhoršiu pozíciu v 27-člennej EÚ.

Názory na to, ako národné vlády riešia očkovacie kampane, sú už o niečo negatívnejšie – v priemere 49 percent Európanov v sledovanom období vyjadrilo nespokojnosť s krokmi svojich národných vlád, spokojných bolo 46 percent opýtaných.

Slovensko sa v tejto kategórii ocitlo na konci rebríčka, keď očkovacej stratégii vlády verilo len 26 percent opýtaných a sklamaných bolo až 69 percent respondentov.

Podobné čísla mali ešte Lotyšsko a Slovinsko, kým najväčšiu dôveru v postup vlády pri očkovaní prejavili Malťania (85 percent), Luxemburčania (75) a Portugalci (73).

Prieskum Eurobarometra sa uskutočnil od 21. do 26. mája na vzorke 26.106 osôb vo veku od 15 rokov vo všetkých členských krajinách EÚ.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet