Na hlavný obsah

USA pošlú na Venušu dve nové misie, budú skúmať jej atmosféru a povrch

Planéta je najteplejšou v celej slnečnej sústave.

USA pošlú na Venušu dve nové misie, budú skúmať jej atmosféru a povrch
Na snímke planéta Venuša. Foto: TASR/AP

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) ohlásil v stredu (2. 6.) dve nové misie, ktorých cieľom bude výskum Venuše. Misie s názvom DaVinci+ a Veritas budú prvými cestami na túto planétu za viac než 30 uplynulých rokov, informovala tlačová agentúra DPA.

Misia DaVinci+ bude analyzovať atmosféru planéty, zatiaľ čo Veritas má zmapovať jej povrch, tvrdí NASA. Dvojicu misií na Venušu, najbližšieho planetárneho suseda Zeme, naplánovali na roky 2028 – 2030 ako súčasť vesmírneho programu Discovery. Rozpočet na každú z misií je približne 500 miliónov dolárov.

„Cieľom týchto misií je lepšie pochopiť, ako sa z Venuše stal svet podobný peklu, keď má toľko ďalších charakteristík podobných tým našim a mohla byť prvým obývateľným svetom v slnečnej sústave s oceánom a zemským podnebím,“ uvádza sa vo vyhlásení NASA.

„Pomocou špičkových technológií, ktoré sme vyvinuli a zdokonalili počas mnohých rokov misií, a technologických programov, spúšťame novú fázu výskumu Venuše. Naše ciele sú veľké. Nejde len o lepšie pochopenie evolúcie planét a obývateľnosti našej vlastnej slnečnej sústavy, ale aj o rozšírenie poznatkov o exoplanétach, čo je pre NASA nová vzrušujúca oblasť výskumu,“ uviedol spolupracovník NASA pre vedu Thomas Zurbuchen.

Posledná kozmická sonda, ktorá sa dostala na Venušu, bol v roku 1990 Magellan, dopĺňa stanica BBC. Venuša je druhou najbližšou planétou k Slnku a zároveň najteplejšou planétou slnečnej sústavy. Jej povrch dosahuje teplotu 500 stupňov Celzia, čo stačí na roztopenie olova.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet