Na hlavný obsah

V Kanade zomrelo vo vlne horúčav takmer 70 ľudí, väčšinou seniori

Východnú Kanadu trápia rekordne vysoké teploty.

V Kanade zomrelo vo vlne horúčav takmer 70 ľudí, väčšinou seniori
Na snímke ľudia oddychujú na pláži v Kanade. Foto: SITA/AP

Najmenej 69 ľudí v oblasti kanadského mesta Vancouver zomrelo vo vlne rekordných horúčav, ktorá trápi západnú Kanadu a tichomorské pobrežie regiónu Northwest v USA, informovala v utorok 29. júna kanadská polícia. Citovala ju tlačová agentúra AFP.

Väčšina mŕtvych na predmestiach Vancouveru Burnaby a Surrey za posledných 24 hodín boli seniori alebo ľudia so zdravotnými ťažkosťami, spresnila Kráľovská kanadská jazdná polícia.

Úmrtia sa stále vyšetrujú, ale vo väčšine prípadov k nim podľa polície prispela horúčava.

Ohlásili aj rekord

Rekordné teploty spôsobené klimatickou zmenou budú čoraz častejšie. Celosvetovo bolo desaťročie do roku 2019 najhorúcejším zaznamenaným a päť najhorúcejších rokov sa vyskytlo posledných päť rokov.

Spaľujúca horúčava od amerického štátu Oregon až po kanadské arktické územia sa pripisuje výbežku vysokého tlaku vzduchu, ktorý zadržiava horúci vzduch v tomto regióne.

Kanada hlásila v pondelok (28. 6.) najvyšší teplotný rekord, aký kedy zaznamenala 47,9 stupňa Celzia v dedine Lytton, 250 kilometrov severovýchodne od Vancouveru v provincii Britská Kolumbia.

Horúčavy budú pokračovať

Teplota vzduchu v mestách na tichomorskom pobreží regiónu Northwest v USA – v Portlande v štáte Oregon a v Seattli v štáte Washington – dosiahla najvyššie hodnoty od začiatku zaznamenávania v 40. rokoch 20. storočia: v Portlande to bolo 46,1 stupňa Celzia a v Seattli 42,2 stupňa Celzia.

Úrad kanadskej vlády Environment Canada vydal varovania pre provincie Britská Kolubmia, Alberta a časti Saskatchewanu, Manitoby, Yukonu a Severozápadných teritórií s tým, že „zdĺhavá, nebezpečná a historická vlna horúčav bude trvať celý tento týždeň“.

Podobné varovanie vydala aj americká Národná meteorologická služba. Vyzvala ľudí, aby sa „zdržiavali v budovách s klimatizáciou, vyhýbali sa namáhavým aktivitám vonku, pili veľa vody a kontrolovali členov rodiny aj susedov“.
 

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet