Na hlavný obsah

V nemocniciach v Moskve preventívnu zdravotnú starostlivosť nezaočkovaným neposkytnú

V meste prevláda variant delta.

V nemocniciach v Moskve preventívnu zdravotnú starostlivosť nezaočkovaným neposkytnú
Muž s podozrením na ochorenie COVID-19 vystupuje zo sanitky pred nemocnicou na predmestí Moskvy. Foto: TASR/AP

V moskovských nemociach nebudú dočasne poskytovať preventívnu zdravotnú starostlivosť ľudom, ktorých nezaočkovali proti koronavírusu. Neodkladnú zdravotnú starostlivosť poskytnú aj naďalej všetkým občanom bez ohľadu na to, či ich už zaočkovali alebo nie. V piatok 18. júna to oznámil tlačový orgán mesta, informovali agentúra Interfax a portál Meduza.io.

Nové pravidlá sa netýkajú plánovanej hospitalizácie pacientov s onkologickými a hematologickými ochoreniami, ako aj pacientov s kontraindikáciami pre očkovanie a poskytovania paliatívnej starostlivosti.

Naopak, počkať si budú musieť ľudia s chorobami a stavmi, ktoré nie sú život ohrozujúce, nevyžadujú neodkladnú starostlivosť a odklad jej poskytnutia na určitý čas nebude mať za následok zhoršenie stavu pacienta, prípadne ohrozenie jeho života a zdravia.

Vyše 17 000 prípadov

V Moskve i v celom Rusku v posledných dňoch zaznamenali prudký nárast počtu infikovaných. Za uplynulých 24 hodín pribudlo v ruskej metropole 9 056 infikovaných, čo je najviac od začiatku pandémie, oznámilo v piatok krízové centrum. Od vypuknutia pandémie ochorelo v Moskve takmer 1,3 milióna obyvateľov.

V Rusku zaznamenali za 24 hodín 17 262 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac od 1. februára.

Delta v Moskve

Moskovský primátor Sergej Sobianin v piatok vo vysielaní televízie Pervyj kanal uviedol, že vysoko infekčný variant delta, ktorý prvýkrát identifikovali v Indii, spôsobil 89,3 percenta nových prípadov nákazy v ruskom hlavnom meste.

Podľa neho je agresívnejší a preto sa šíri rýchlejšie. Najhoršie podľa Sobianina je to, že človek musí mať v porovnaní s variantom, ktorý sa objavil na začiatku pandémie v čínskom meste Wu-chan, takmer dvojnásobne vyššiu hladinu protilátok, aby nákaze odolal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet