Na hlavný obsah

V troskách budovy na Floride našli už desať obetí, hľadajú ešte viac ako 150 ľudí

Zrútenú budovu prehľadávajú už piaty deň.

V troskách budovy na Floride našli už desať obetí, hľadajú ešte viac ako 150 ľudí
Hasič so psom prehľadávajú trosky časti dvanásťpodlažného obytného domu, ktorá sa zrútila v kalifornskom meste Surfside, ležiacom na pobreží Atlantického oceánu asi deväť kilometrov severne od Miami Beach. Foto: TASR/AP

Počet obetí pádu časti bytovej budovy v americkom štáte Florida sa zvýšil na desať, pričom  151 ľudí je stále nezvestných, informovala v pondelok (28. 6.) starostka okresu Miami-Dade Daniella Levinová Cavová, ktorú cituje agentúra AFP.

„Dnes ráno sme objavili ďalšie telo. Celkový počet obetí sa tak zvýšil na desať,“ povedala Cavová novinárom v meste Surfside, kde k nešťastiu došlo. Dodala, že počty preživších i nezvestných sa neustále menia.

Pád postihol okolo 55 bytov. Záchranné služby, ktoré prišli na miesto vo štvrtok (24. 6.) okolo 01.30 h, evakuovali z budovy približne 35 ľudí. Americký prezident Joe Biden vyhlásil v reakcii na nešťastie v piatok skoro ráno núdzový stav a nariadil federálnym úradom, aby poskytli mestu pomoc.

Statik upozorňoval na problémy ešte v roku 2018

Príčiny pádu budovy v bytovom komplexe Champlain Towers South sú predmetom vyšetrovania. Správa statikov z októbra 2018, ktorú v piatok zverejnili tamojšie úrady, však hovorí o závažných poškodeniach na statike budovy pod bazénom a „zníženú kvalitu betónu“ v podzemnej garáži 12-poschodovej obytnej budovy nachádzajúcej sa v blízkosti mora.

„Aj keď sú niektoré z týchto nedostatkov menej závažné, väčšinu poškodeného betónu je potrebné včas opraviť,“ uviedol v správe jej autor Frank Morabito.

Dokument z roku 2018 bol vypracovaný v rámci príprav na veľkú rekonštrukciu, ktorá sa mala začať v tomto roku. To, či poškodenie popísané v správe súvisí so štvrtkovou tragédiou, nie je nateraz známe.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet