Na hlavný obsah

Vedec z Arktídy: Uvidíme, či dokážeme ľad zachrániť, alebo sme bod zlomu už prekročili

Klimatológ hovorí, že miznutie ľadu je jednou z prvých „mín“.

Vedec z Arktídy: Uvidíme, či dokážeme ľad zachrániť, alebo sme bod zlomu už prekročili
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Globálne otepľovanie už možno zašlo tak ďaleko, že sa stalo nezvratné. Uviedol to výskumník Markus Rex, ktorý viedol vôbec najväčšiu výskumnú expedíciu v Arktíde, informovala tlačová agentúra AFP.

„Miznutie letného morského ľadu v Arktíde je jednou z prvých ‚mín‘ na tomto ‚mínovom poli‘, jedným z prvých bodov zlomu, ktorý sa spúšťa, ak otepľovanie zájde príliš ďaleko,“ povedal Rex. „A môžeme sa v podstate pýtať, či sme na tú mínu už nestúpili a nespustili tak začiatok explózie,“ dodal nemecký vedec.

Klimatológ Markus Rex viedol doposiaľ najväčšiu výskumnú misiu do oblasti severného pólu, na ktorej sa zúčastnilo 300 vedcov z 20 krajín.

Expedícia sa vrátila do Nemecka vlani v októbri po 389 dňoch výskumu aj s dôkazmi o rýchlom roztápaní ľadovej pokrývky v oblasti Severného ľadového oceánu. Varovali, že letá bez ľadu by tam mohli nastať už za niekoľko desaťročí.

1 000 vzoriek

Výprava za 140 miliónov eur takisto priniesla 150 terabajtov dát a vyše 1 000 vzoriek ľadu. Stovky výskumníkov zisťovali informácie o arktickej atmosfére, oceáne, ekosystémoch a biogeochémii.

Rex pri predstavovaní prvých zistení výpravy povedal, že vedci prišli na to, že arktický morský ľad ubúdal „na jar 2020 rýchlejšie ako kedykoľvek od začiatku meraní“ a že „plocha morského ľadu v lete bola iba spolovice taká veľká ako pred desaťročiami“.

„Až hodnotenia v nasledujúcich rokoch nám umožnia určiť, či ešte môžeme pomocou efektívnej ochrany klímy zachrániť celoročný arktický morský ľad alebo či sme tento dôležitý bod zlomu v klimatickom systéme už prekročili,“ dodal Rex.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet