Na hlavný obsah

Viac ako 200 000 nezamestnaných, mínus 9 400 podnikateľov. Krajniak ukázal výsledky pandémie

Správu predstavil na rokovaní tripartity.

Viac ako 200 000 nezamestnaných, mínus 9 400 podnikateľov. Krajniak ukázal výsledky pandémie
Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Foto: TASR

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) na pondelkovom (28. 6.) zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady SR predstavil správu o sociálnej situácii obyvateľstva SR za rok 2020.

Rezort v nej skonštatoval, že pandémia nového koronavírusu a s tým súvisiace opatrenia ovplyvnili trh práce.

Podľa výberového zisťovania pracovných síl celková zamestnanosť vlani poklesla o dve percentá (o 52 400 osôb) a v priemere vlani pracovalo 2 531 300 ľudí. Počet zamestnancov sa znížil o 41 900 osôb a počet podnikateľov o 9 400.

Nezamestnanosť podľa dát Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR vlani medziročne narástla o takmer štvrtinu.

Zvýšenie nezamestnanosti prvý raz od roku 2012

Nezamestnaných Slovákov bolo vlani viac než 200 000. Miera evidovanej nezamestnanosti sa medziročne zvýšila o 2,65 percentuálneho bodu na 7,6 %, pričom ide o prvý nárast od roku 2012.

Vlaňajšia priemerná mesačná nominálna mzda zamestnanca sa zvýšila o 3,8 % na hodnotu 1 133 eur. „Reálna mzda po zohľadnení vývoja spotrebiteľských cien vzrástla menej, a to o 1,9 %,“ podotkol rezort v materiáli.

Z výberového zisťovania pracovných síl tiež vyplynulo, že priemerný počet ekonomicky aktívnych ľudí v roku 2020 medziročne poklesol o jedno percento (o 28 700 ľudí). Z tohto počtu ľudí bolo 93,3 % pracujúcich, zvyšok tvorili nezamestnaní.

„V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa počet ekonomicky neaktívnych osôb zvýšil o 30 400 osôb a dosiahol 1 881 400,“ vyčíslil rezort.

Najviac voľných miest v Bratislavskom kraji

V správe tiež uviedol, že v hospodárstve SR bolo vlani k dispozícii v priemere okolo 16 000 voľných pracovných miest, čo je medziročne o 26,7 % menej.

Z regionálneho hľadiska bolo najviac voľných miest v Bratislavskom kraji a najmenej v Košickom.

Ministerstvo pripomenulo aj štatistiky vyplatených peňazí cez projekt prvej pomoci.

Vlani štát na jednotlivých opatreniach vyplatil takmer miliardu eur. Rezort vyzdvihol aj ďalšie opatrenia, ktoré realizoval počas pandémie.

Spokojní aj nespokojní sociálni partneri

Asociácia priemyselných zväzov a dopravy vo svojom stanovisku uviedla, že za najrelevantnejšie aktívne opatrenia na trhu práce za vlaňajšok považuje cielené vzdelávanie záujemcov o zamestnanie, projekt Pripravený na prácu, podporu rekvalifikácie či vzdelávanie zamestnancov.

Konfederácia odborových zväzov SR uviedla, že v správe uvedené a skutočne realizované opatrenia na zlepšenie sociálnej situácie v čase pandémie nepovažuje za dostatočné.

„Podľa názoru KOZ SR vláda nevyužila všetky možnosti na ochranu občanov pred negatívnymi dosahmi pandémie a jej následkov,“ podotkli odborári.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika