Na hlavný obsah

Vplyv tornáda na Morave cíti aj severozápad Slovenska: Tisíce domácností ostali bez elektriny

Medzi najviac zasiahnuté okresy patria Čadca či Púchov.

Vplyv tornáda na Morave cíti aj severozápad Slovenska:  Tisíce domácností ostali bez elektriny
Na snímke rozvody elektriny v priestoroch elektrárne. Foto: TASR

Intenzívne búrky sprevádzané  tornádom a krupobitím, ktoré sa vo štvrtok (24. 6.) večer prehnali Moravou, zapríčinili na severozápade Slovenska energetickú kalamitu. Podľa hovorcu Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslava Gejdoša to znamená, že za posledných 24 hodín zostalo bez elektriny minimálne na tri minúty viac ako 30 000 odberných miest. Aktuálne je bez elektrického prúdu ešte okolo 6 400 domácností.

Najviac zasiahnutými okresmi sú v týchto hodinách Čadca, Púchov a Považská Bystrica. „SSD má mimo prevádzky viac ako 70 trafostaníc. Pracovníci údržby sú v teréne už od štvrtka večera a podľa možností postupne odstraňujú jednotlivé poruchy. Najčastejšie ide o stromy popadané na elektrické vedenia a pretrhané vodiče. Okrem porúch na úrovni vysokého napätia sa musia energetici vysporiadať aj s množstvom výpadkov na úrovni nízkeho napätia,“ informoval Gejdoš.

„Zatiaľ nie je možné odhadnúť, ako dlho bude trvať odstraňovanie porúch, pretože v niektorých lokalitách sú stále pochôdzky a vyhľadávanie poškodených úsekov vedenia. Elektrikári zo SSD však urobia všetko, čo bude v ich silách, aby dodávku elektriny obnovili čo najskôr,“ povedal hovorca SSD.

Výpadkami elektriny sú zasiahnuté obce Zákopčie a Olešná v okrese Čadca, Horná Mariková v okrese Považská Bystrica a Lazy pod Makytou v okrese Púchov, dodal Gejdoš.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko