Na hlavný obsah

WHO vyzvala výrobcov vakcín, aby dali programu COVAX 50 percent dávok

Niektoré krajiny nezaočkovali ani len zdravotnícky personál.

WHO vyzvala výrobcov vakcín, aby dali programu COVAX 50 percent dávok
Sídlo Svetovej zdravotníckej organizácie v Ženeve. Foto: Reuters

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzvala v pondelok (7. 6.) výrobcov vakcín proti ochoreniu COVID-19, aby dali medzinárodnému programu COVAX prednostné predkupné právo na nové dávky, alebo aby tejto iniciatíve pre spravodlivé rozdelenie vakcín vyčlenili polovicu svojich objemov. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus vyhlásil, že výrobcovia by mali obrátiť pozornosť na program COVAX, ktorý má problém získať pre chudobnejšie krajiny dávky dotované darcami.

Tedros vyjadril frustráciu z toho, že niekoľko chudobných krajín stále nemôže zaočkovať svojich zdravotníkov, starších ľudí a ďalších obyvateľov, ktorí sú najnáchylnejší na ťažký priebeh covidu.

Niektoré bohaté krajiny si medzitým nakúpili zásoby vakcín a pripravujú sa na začatie očkovania detí, dodal šéf WHO.

Chýbajú stovky miliónov vakcín

Tedros vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby sa snažilo o hromadné zaočkovanie najmenej desiatich percent obyvateľstva všetkých krajín do septembra a najmenej 30 percent do konca tohto roka.

To vyžaduje ďalších 250 miliónov dávok do septembra, pričom len v júni a júli by ich malo byť 100 miliónov.

„Tento víkend sa stretnú lídri skupiny krajín G7 na každoročnom samite. Týchto sedem krajín má moc splniť tieto ciele,“ vysvetľoval Tedros novinárom a zároveň vyzval tieto krajiny, aby sa o dávky podelila.

„Vyzývam tiež všetkých výrobcov, aby dali iniciatíve COVAX prednostné predkupné právo na nový objem vakcín proti covidu, alebo aby tento rok vyčlenili 50 percent svojich objemov pre program COVAX,“ dodal Tedros.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet