Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Západ USA zasiahli extrémne horúčavy

V kalifornskom Palm Springs namerali až 48,9 stupňa Celzia.

Západ USA zasiahli extrémne horúčavy
Rekordné teploty zasiahli časti amerického štátu Kalifornia, ktorý sužuje vlna horúčav. Foto: TASR/AP

Západ Spojených štátov zasiahli na toto ročné obdobie nezvyčajné horúčavy. Ako vo štvrtok (17. 6.) informovala agentúra AP, na mnohých miestach namerali v stredu (16. 6.) rekordne vysoké teploty.

V meste Phoenix v štáte Arizona teplota vzduchu v stredu dosiahla rekordných 46 stupňov Celzia. Očakáva sa, že nasledujúce dva dni teplota dosiahne 47 stupňov Celzia, uviedla Národná meteorologická služba (NWS).

Podľa údajov portálu accuweatther.com hlásilo tento týždeň vysoké teploty najmenej 11 štátov USA. V meste Las Vegas v štáte Nevada dosiahla teplota 46,6 stupňa Celzia, čím bol prekonaný rekord (45,5°C) z roku 1940. Aj v kalifornskom Palm Springs vystúpili teploty na 48,9 stupňa Celzia.

Väčšie suchá, väčšie horúčavy

Vysoké teploty najbližšie dni očakáva tiež mesto Denver, kde v utorok (15. 6.) namerali rekordných 38 stupňov Celzia. Meteorológovia vydali výstrahu pred nadmerným teplom pre niektoré oblasti na západe štátu Colorado, z ktorých väčšina zažíva extrémne sucho.

Vedci, ktorí skúmajú sucho a zmenu klímy, tvrdia, že ľudia žijúci na americkom západe môžu v najbližších rokoch očakávať opakované horúčavy.

„Vlny horúčav sa na západe zhoršujú, pretože pôda je veľmi suchá,“ uviedol vedec Park Williams z Kalifornskej univerzity v Los Angeles, ktorý vypočítal, že pôda v západnej polovici USA je najsuchšia od roku 1895.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet