Na hlavný obsah

Cavendish pridal na Tour ďalšie víťazstvo. Sagan v 6. etape v TOP 5

Etapa patrila špurtérom.

Cavendish pridal na Tour ďalšie víťazstvo. Sagan v 6. etape v TOP 5

Víťazom štvrtkovej (1. 7.) 6. etapy sa na Tour de France stal cyklista tímu Deceuninck-QuickStep Mark Cavendish. Brit zaznamenal na tohtoročnej TdF už druhé víťazstvo, celkovo 32. triumf a už len dva ho delia od rekordu legendárneho Eddyho Merckxa.

Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil v šprintérskom dojazde 5. miesto, čím vyrovnal svoj najlepší výsledok zo 4. etapy.

Vo štvrtok bola na programe rovinatá etapa s jediným stúpaní 4. kategórie ďaleko pred cieľom a o etapové vavríny tak mali bojovať opäť najrýchlejší šprintéri. Záverečná zákruta bola asi 1600 m pred páskou a potom sa išlo po širokej ceste rovno až do cieľa. Mark Cavendish získal svoje prvé z 32 víťazstiev na Tour v roku 2008 práve v šprinte v Châteauroux a ďalšie tam pridal v 7. etape v roku 2011. Tour sa odvtedy do mesta nevrátila.

Krátko po štarte sa odtrhla osemčlenná skupina s viacerými veľkými menami ako Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Greg van Avermaet (AG2R Citroen), Kasper Asgreen (Deceuninck-QuickStep) či Nils Politt (Bora-Hansgrohe). Pelotón si však uvedomoval jej silu a začal intenzívne pracovať na stíhaní. Skupina mala chvíľu takmer minútový náskok, ale príliš nespolupracovala a po 30 km sa jej účinkovanie na čele skončilo. Potom sa odtrhol opäť van Avermaet, pridal sa Roger Kluge (Lotto Soudal) a vznikol únik dňa.

Sto km pred koncom mali náskok pod dve minúty a to už balíku vyhovovalo a situácia sa ustálila. Na jedinej prémii si pripísal jeden bod van Avermaet. Väčšie vzrušenie prišlo až 56 km pred cieľom na rýchlostnej prémii v Lucay-le-Male. Najviac bodov zobrala dvojica v úniku, špurte balíka vyhral Sonny Colbrelli (Bahrain-Victorious), Sagan, ktorý sa dostal do nebezpečného kontaktu s Michaelom Mörkövovm (Deceuninck-QuickStep), si pripísal osem bodov za 8. miesto.

Náskok dvojice bol 40 km pred cieľom už len polminútový a všetko smerovalo k hromadnému dojazdu. Nepríjemnosti cyklistom nespôsobil ani avizovaný silný bočný vietor, keďže aj v záverečnej pätine trate takmer nefúkalo. Únik vydržal až do méty 2,5 km pred páskou, keď ho pohltil pelotón, v ktorom bojovali o popredné pozície šprintérske tímy.

Cyklisti zvládli príchod do Châteauroux bez pádov a na záverečnej rovinke sa rozbehol súboj o triumf. V ňom mal najviac síl opäť Cavendish a upevnil si pozíciu na čele bodovacej súťaže. Sagan sa dlho držal na jeho zadnom kolese, no v závere ho stratil a do cieľa prišiel na opäť na piatom mieste, ktoré obsadil aj v 4. etape.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport