Na hlavný obsah

Čo s nespotrebovanými liekmi? Nesprávna likvidácia prispieva k znečisťovaniu

Upozorňujú na to lekárnici.

Čo s nespotrebovanými liekmi? Nesprávna likvidácia prispieva k znečisťovaniu
Na snímke skriňa s liekmi. Foto: TASR

Slovenská lekárnická komora (SLeK) spúšťa osvetovú kampaň zameranú na správnu likvidáciu nespotrebovaných liekov. Cieľom kampane „Nie je odpad ako odpad“ je poukázať na riziká nesprávneho zaobchádzania s nespotrebovanými liekmi a ich škodlivý vplyv na životné prostredie.

Množstvo nespotrebovaných liekov na obyvateľa každým rokom narastá, pričom lieky v domácnosti predstavujú potenciálne environmentálne riziká. Nesprávnou likvidáciou prenikajú zložky liekov do povrchových a odpadových vôd, nachádzajú sa však aj v morských vodách.

Je tiež dokázané, že zložky nesprávne likvidovaných liekov prenikajú aj do potravinového reťazca. Napríklad jedna tableta protizápalového lieku môže znečistiť až 500 000 litrov vody.

„Hromadenie liekov v domácnostiach má viaceré príčiny, a to zmena liečby, non-adherencia pacienta k liečbe (nedodržiavanie odporúčaní zdravotníckych pracovníkov), uplynutie doby použiteľnosti, polyfarmácia (užívanie viacerých liekov naraz), nadmerné zásoby liekov, samoliečba, vplyv reklamy, nevhodná veľkosť balení a ďalšie,“ uviedla v pondelok (19. 7.) viceprezidentka SLeK a garantka projektu Miroslava Snopková.

Dodala, že z hľadiska ochrany zdravia a životného prostredia predstavujú nespotrebované lieky nebezpečný odpad, ktorý si vyžaduje osobitné nakladanie pri zhromažďovaní a zneškodňovaní, najmä z dôvodu možnej toxicity.

Osvetová kampaň poukazuje na túto problematiku a zvyšuje povedomie o potrebe správneho zaobchádzania s nespotrebovanými liekmi. Do projektu sa, rovnako ako pri predchádzajúcich kampaniach, zapájajú lekárne z celého Slovenska.

„Každá lekáreň získa odbornú publikáciu venovanú vplyvu liečiv na životné prostredie a príkladom environmentálnych kampaní v prostredí lekárne. Okrem toho, zapojené lekárne získajú ekologické tašky s informačnou potlačou o správnej likvidácii liekov a separácii vonkajších obalov. Tašky budú slúžiť pre pacientov, aby v nich mohli hocikedy priniesť nespotrebované lieky do lekární,“ uzavrela Snopková.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko