Horúce dni ovplyvňujú aj produkciu kravského mlieka. Dojivosť klesla asi o pätinu. Na to, aby chovatelia neprišli o mlieko a zachránili dobytok, musia vynakladať tisícky eur navyše. Zvieratám pritom škodia už teploty vyššie ako 20 stupňov Celzia.
V lete vyprodukujú kravy až o 20 percent menej mlieka oproti dennému priemeru. Teplo v kombinácii s vysokou vlhkosťou vzduchu spôsobujú dobytku tepelný stres. Ten sa prejavuje práve znížením dojivosti.
Znižuje sa nielen množstvo, ale aj kvalita mlieka.
Aby produkciu mlieka zachránili, musia s teplom bojovať. V maštaliach ochladzujú kravy ventilátormi a ovlažujú ich vodou v pravidelných 15-minútových intervaloch. Stačí aby teplota stúpla nad 20 stupňov Celzia.
Musia mať tiež dostatok krmiva a dvojnásobne viac vody ako počas roka. Zvýšené náklady na starostlivosť, ani znížená dojivosť sa však podľa chovateľov v cenách mlieka nepremietnu.
Chovatelia upozorňujú, že práve nízka výkupná cena mlieka je dôvodom, prečo na Slovensku ubúdajú prvovýrobcovia. Aj napriek tomu je mlieko jednou z posledných komodít, kde máme sebestačnosť na úrovni takmer 90 percent.