Na hlavný obsah

Dohodu USA s Nemeckom na Nord Streame 2 by mala prediskutovať celá EÚ, myslí si Komisia

Ukrajina a Poľsko ju tvrdo kritizujú.

Dohodu USA s Nemeckom na Nord Streame 2 by mala prediskutovať celá EÚ, myslí si Komisia
Rúry pre plynovod Nord Stream 2 v Baltskom mori uskladnené v priestoroch prístavu Mukran neďaleko nemeckého Sassnitzu. Foto: SITA/AP

Dohoda medzi Nemeckom a USA v spore o plynovod Nord Stream 2 by sa podľa Európskej komisie (EK) mala prediskutovať na úrovni Európskej únie (EÚ).

„Energetická politika Európskej únie nie je len národnou záležitosťou, je potrebné, aby ju odsúhlasila EÚ a členské štáty,“ uviedol hovorca EK.

Komisia chce s členskými štátmi prediskutovať detaily dohody, aby sa zabezpečila koordinácia všetkých opatrení v duchu solidarity.

Hovorca zdôraznil, že EK je pripravená podporiť snahy o predĺženie dohody Ukrajiny s Ruskom o tranzite plynu, ktorej platnosť sa končí v roku 2024.

Ku kritike dohody hovorca uviedol, že Nemecko bude dodržiavať doslovné znenie aj ducha tretieho energetického balíka EÚ týkajúceho sa vnútorného trhu s plynom a elektrinou v rámci Únie.

Berlín a Washington v stredu (21. 7.) oznámili prelom v dlhoročnom spore týkajúcom sa plynovodu Nord Stream 2, ktorý umožní jeho dokončenie. Obe krajiny zverejnili spoločné vyhlásenie, v ktorom prisľúbili podporu Ukrajine.

Dohoda sa ale stretla s tvrdou kritikou na Ukrajine a v Poľsku.

Energetické ohrozenie Ukrajiny?

Obe krajiny v spoločnom vyhlásení varovali, že predstavuje „politické, vojenské a energetické ohrozenie pre Ukrajinu“.

Zároveň zvyšuje možnosti Ruska ďalej destabilizovať bezpečnostnú situáciu v Európe. Opatrenia, ktoré navrhujú Nemecko a USA, podľa Kyjeva a Varšavy nestačia na „účinné zníženie hrozieb, ktoré predstavuje Nord Stream 2“.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová označila dohodu s USA za pozitívny krok.

Podľa nej však neprekonáva všetky rozdiely a predstavuje pokus o stanovenie určitých podmienok, ktoré je potrebné implementovať.

Merkelová zdôraznila, že Ukrajina musí zostať tranzitnou krajinou pre plyn. Dodala, že energia sa nesmie zneužívať na tlak na Ukrajinu. Poukázala na možnosť sankcií, ak by Rusko chcelo plyn používať ako „zbraň“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet