Na hlavný obsah

Estónsko dodá Litve 100 km ostnatého drôtu, tá ho použije na stavbu plota s Bieloruskom

Chce tak zabrániť prílevu nelegálnych migrantov.

Estónsko dodá Litve 100 km ostnatého drôtu, tá ho použije na stavbu plota s Bieloruskom
Litovčania rozdávajú veci migrantom, ktorí stoja za plotom v utečeneckom tábore v litovskej dedine Verebiejai 11. júla 2021. Foto: TASR/AP

Estónsko dodá Litve 100 kilometrov ostnatého drôtu, ktorý sa použije na stavbu plota na hraniciach s Bieloruskom, odkiaľ v poslednom čase hromadne prichádzajú nelegálni migranti z ázijských a afrických krajín.

S odvolaním na litovské ministerstvo vnútra o tom v sobotu (24. 7.) informovala agentúra TASS.

Dohoda o dodávke ostnatého drôtu je výsledkom sobotňajšieho telefonátu medzi litovskou ministerkou vnútra Agné Bilotaité s estónskym ministrom obrany Kallem Laanetom.

Litve zásoby drôtu došli

Na stavbu plota medzi Litvou a Bieloruskom sa používa žiletkový drôt. Túto prekážku je nemožné prekonať bez špeciálneho vybavenia – treba na to nožnice, štikacie kliešte alebo výbušniny.

Prvých 500 metrov hraničného drôtu bolo nainštalovaných 10. júla. Celkovo sa za posledné týždne spotrebovalo 4,5 kilometra takéhoto drôtu z rezervy litovskej armády, čím však boli zásoby tejto komodity v Litve vyčerpané.

Keďže tento materiál v Litve nikto nevyrába, litovské úrady sú nútené hľadať výrobcu a dodávateľa v zahraničí. Ide však súčasne o tovar, ktorý patrí do vojenského sortimentu, čo pri jeho obstarávaní spôsobuje ďalšie ťažkosti.

Najbližší výrobca tohto druhu drôtu je v Poľsku, ktoré ho však tiež potrebuje na svojich hraniciach, poznamenala agentúra Baltnews. Litva preto o dodávkach drôtu rokuje s niekoľkými európskymi krajinami vrátane Dánska a Slovinska.

Slovinská vláda predtým oznámila, že sa rozhodla podporiť Litvu v boji proti migračnej kríze a daruje jej 10 kilometrov ostnatého plota.

Nelegálnych migrantov pribúda

Plot zo žiletkového drôtu s dĺžkou asi 550 kilometrov by sa podľa Interfaxu mal objaviť na úsekoch litovsko-bieloruskej hranice, ktorá je 679 kilometrov dlhá, a stať sa súčasťou plánovanej fyzickej bariéry pre nelegálnych migrantov. Vláda naň zo svojej rezervy vyčlenila 4,8 milióna eur. Celkové náklady na výstavbu múra sa odhadujú na asi 41 miliónov eur, dodal TASS.

Od začiatku roka bolo na litovsko-bieloruských hraniciach zadržaných 2 470 nelegálnych prisťahovalcov, čo je vyše 30-krát viac ako za celý rok 2020.

Litovská vláda už dlhší čas vystupuje proti bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi veľmi ostro a podozrieva bieloruské úrady, že uľahčujú nelegálnu migráciu do EÚ.

Lukašenko totiž vo svojom prejave v máji pohrozil, že Bielorusko na svojich hraniciach oslabí kontrolu obchodovania s drogami a nelegálnej migrácie. Vyhlásil, že Bielorusko na svojich hraniciach „zastavovalo drogy a migrantov“, v máji však Západu odkázal, aby „si ich užíval a chytal sám“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet