Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Etiópčan Barega vyhral zlato v behu na 10 000 metrov

Na pódiu ho doplnili dvaja Uganďania.

Etiópčan Barega vyhral zlato v behu na 10 000 metrov
Na snímke Etiópčan Selemon Barega. Foto: TASR/AP

Prvú zlatú medailu v atletike na OH 2020 v Tokiu získal Etiópčan Selemon Barega, ktorý v piatok (30. 7.) triumfoval v behu na 10 000 metrov.

Na Olympijskom štadióne v Tokiu zvíťazil časom 27:43,22 pred dvojicou Uganďanov. Druhý skončil s odstupom 0,41 sekundy svetový rekordér a majster sveta Jishua Cheptegei, na bronzovej priečke dobehol Jacob Kiplimo. Etiópia získala šieste zlato v behu na 10 000 metrov v histórii OH.

„Dúfam, že na tejto olympiáde dosiahnem ešte viac. Súťažiť bez divákov bolo veľmi náročné. Veľa pre mňa znamenala vlajka, ktorú som si priniesol. Keď som bežal, predstavoval som si, že tribúny sú plné,“ cituje agentúra AFP slová víťaza.

„Bijú sa vo mne dva pocity. Na jednej strane som šťastný, že som získal striebornú olympijskú medailu. Na druhej strane nie som s výsledkom spokojný, pretože som sem prišiel s očakávaním zlata,“ prezradil v cieli Cheptegei.

Dvadsaťjedenročný Barega si v záverečnom kole dobre načasoval útok a vo finiši ukázal chrbát obom Uganďanom. Získal premiérovú olympijskú medailu, jeho doteraz najväčšími úspechmi bolo striebro na 500 m na MS 2019 v Dauhe a rovnaký kov na 3 000 m na halových MS 2018 v Birminghame.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport