Na hlavný obsah

EÚ a Švajčiarsko si od piatku budú uznávať svoje covidpasy

Zjednoduší to cestovanie medzi Švajčiarskom a krajinami Únie.

EÚ a Švajčiarsko si od piatku budú uznávať svoje covidpasy
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová ukazuje na mobilnom telefóne svoj digitálny covid pas. Foto: TASR

Európska komisia (EK) prijala vo štvrtok (8. 7.) rozhodnutie, ktoré zabezpečí, aby sa osvedčenia o covide – tzv. covidpasy – vydané Švajčiarskom považovali za rovnocenné s covidpasmi Európskej únie.

Podľa tlačovej správy Európskej komisie to znamená, že Švajčiarsko ako prvá krajina mimo 27 krajín EÚ a troch krajín Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) – Islandu, Lichtenštajnska a Nórska – bude pripojené k únijnému systému a švajčiarske covidpasy budú v EÚ akceptované za rovnakých podmienok ako osvedčenia vydané pre Európsku úniu.

V praxi budú môcť držitelia švajčiarskeho osvedčenia – štátni príslušníci Švajčiarska, občania EÚ a štátni príslušníci tretích krajín, ktorí sa legálne zdržiavajú alebo majú pobyt vo Švajčiarsku – cestovať do krajín EÚ za rovnakých podmienok ako držitelia únijných covidpasov.

Švajčiarsko zároveň súhlasilo s uznaním covidpasov EÚ pre cesty občanov členských krajín Únie do Švajčiarska. Štvrtkové rozhodnutie nadobudne účinnosť od piatka 9. júla.

Voľný pohyb medzi EÚ a Švajčiarskom je založený na dohode o voľnom pohybe osôb, ktorá neobsahuje mechanizmus na začlenenie aktov Únie. V dôsledku toho musela eurokomisia prijať samostatné rozhodnutie, aby zabezpečila, že švajčiarske covidpasy budú v EÚ uznávané a akceptované.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet