Na hlavný obsah

Hladina Dunaja v Bratislave postupne klesá, najvyššia bola nadránom

Počas dňa by mala klesnúť pod 650 cm.

Hladina Dunaja v Bratislave postupne klesá, najvyššia bola nadránom
Na snímke oceľové mostíky a laná, o ktoré sú pripútané lode k brehu sú zaťažené haluzami a kmeňmi stromov, ktoré priniesla voda v Petržalke v Bratislave 19. júla 2021. Foto: TASR

Situácia na úseku Dunaja, ktorý preteká hlavným mestom, sa pomaly upokojuje. Podľa meraní Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) klesla hladina v centre Bratislavy v utorok (20. 7.) o 8.00 h pod 720 cm.

Hladina rieky dosiahla kulmináciu okolo 3.00 h nadránom, kedy sa držala na hodnote okolo 734 cm. Tieto hodnoty znamenajú, že na rieke je naďalej prekročený prvý stupeň povodňovej aktivity, hydrológovia ale očakávajú počas dňa pokles pod 650 cm, kedy sa už výška hladiny považuje za normálnu.

V Devíne hladina Dunaja klesla podľa meraní v utorok ráno o 7.30 h pod 670 cm.

„V hornej časti slovenského úseku Dunaja očakávane mierny pokles po kulminácií, v strednej časti prechod do kulminácie a v dolnej časti ešte mierny vzostup. Na Morave pri sútoku s Dunajom (Devínska Nová Ves) očakávame mierny pokles po kulminácií,“ uviedli hydrológovia na svojej webovej stránke.

Pre rozvodnený Dunaj a spätné vzdutie rieky Morava sú zatopené viaceré záplavové územia v hlavnom meste. Pod vodou je Slovanské nábrežie v Devíne, cyklochodník pri rieke Morava aj chodník pri Vodárenskom múzeu pri Karloveskom ramene. Zaplavená je aj časť nábrežia pri Pribinovej ulici či niektoré zelené plochy pri Petržalskej hrádzi.

Na záplavových územiach už bojujú proti komárom

Mesto Bratislava v utorok informovalo, že v zaplavených územiach intenzívne bojuje proti komárom, aby zničilo čo najviac lariev skôr, ako sa z nich vyliahnu komáre. „Zaplavené inundačné územia sú ale skutočne rozsiahle a príležitosti na liahnutie komárov sú tak veľké,“ uviedlo mesto na sociálnej sieti.

„Aktuálne prebieha pozemný zásah v Devínskej Novej Vsi a počas celého týždňa bude nasledovať veľké množstvo zásahov v gumákoch, na člnoch, dronmi, najmä pozdĺž tokov Dunaja a Moravy,“ dodalo mesto.

Ministerstvo životného prostredia v pondelok (19. 7.) upokojilo verejnosť s tým, že situácia na rieke je pre toto obdobie bežná. Prívalová vlna na Slovensko dorazila z Nemecka a Rakúska, teda oblastí, ktoré postihli záplavy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny