Na hlavný obsah

Mimoriadna schôdza o využívaní COVID preukazov pokračuje

Protestujúcich pred parlamentom pribúda.

Mimoriadna schôdza o využívaní COVID preukazov pokračuje
Protest proti vládnym opatreniam pred budovou Národnej rady (NR) SR v Bratislave v piatok 23. júla. Foto: TASR

Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú v rokovaní 35. schôdze. Druhý deň sa venujú vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz.

Do diskusie je prihlásených ešte niekoľko zákonodarcov písomne, následne bude možnosť prihlásiť sa ústne. Na programe majú aj niekoľko ďalších bodov.

Poslanci sa k k rozhodovaniu o novele v sobotu dopoludnia nedostali, pôvodne plánovali hlasovať o 11.00 h. Návrh je tak zatiaľ stále v prvom čítaní.

Novela nemá podporu Kollárovho hnutia

Koaličné hnutie Sme rodina sa ešte v piatok vyjadrilo, že spomínanú novelu nepodporí. Jeho predseda Boris Kollár to komentoval tým, že odmieta kategorizovať ľudí na dve skupiny.

Poslanci hnutia tiež hlasovali proti návrhu, aby sa o novele rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní, tento návrh ale prešiel vďaka poslancom zvyšných koaličných strán.

Aj v sobotu sú pred parlamentom protestujúci ľudia

Pred budovou parlamentu naďalej protestuje pár desiatok nespokojných ľudí, na mieste je aj polícia. K protestom verejnosť opäť vyzýval predseda opozičnej strany ĽSNS Marian Kotleba, ktorý vidí za pripravovanou novelou „obrovský útok proti nám všetkým“.

Bratislavská polícia na sociálnej sieti ubezpečila, že monitoruje bezpečnostnú situáciu v súvislosti s neoznámeným verejným zhromaždením pred budovou parlamentu. „Doposiaľ sme nezaznamenali žiadne narušenie verejného poraidku,“ informovali policajti pred poludním.

Protestujúci namietajú vládne opatrenia, očkovanie aj spomínanú vládnu novelu. V piatok (23. 7.) dopoludnia dav nespokojných ľudí zablokoval vchod do parlamentu. Až neskôr ich vytlačili ťažkoodenci.

Po skončení 35. schôdze by sa malo začať ďalšie mimoriadne rokovanie, na ktorom má minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) čeliť opozičnému pokusu o odvolanie. Schôdzu inicioval Smer-SD. Otázne je, či ju koalícia podporí a či bude plénum uznášaniaschopné.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko