Na hlavný obsah

Mokošová nepostúpila do finále viacboja, na olympiáde dosiahla osobný rekord

Slovenská gymnastka skončila na 52. mieste.

Mokošová nepostúpila do finále viacboja, na olympiáde dosiahla osobný rekord
Na snímke slovenská športová gymnastka Barbora Mokošová súťaží počas kvalifikácie viacboja na XXXII. letných olympijských hrách v Tokiu v nedeľu 25. júla 2021. Foto: TASR

Slovenská športová gymnastka Barbora Mokošová nepostúpila do finále viacboja na OH v Tokiu. V kvalifikácii dostala súhrnnú známku 51,199 a po piatich skupinách obsadila v osobnom rekorde nepostupové 52. miesto.

Do finále sa prebojovalo najlepších 24 gymnastiek (maximálne dve z jednej krajiny). Najlepší bodový súčet z jednotlivých náradí mala favorizovaná Američanka Simone Bilesová (57,731). Druhá bola Brazílčanka Rebeca Andradeová (57,399) a tretia Bilesovej krajanka Sunisa Leeová (57,166).

Mokošová si v tretej skupine postupne pripísala za cvičenie na kladine 11,700 b., za prostné 12,833 a za preskok 13,333. Na bradlách, z ktorých má bronzovú medailu z vlaňajších ME v tureckom Mersine, dostala 13,333 b.

So svojím výkonom bola spokojná

Šancu na postup nemala ani na jednotlivých náradiach. Vo viacboji však slovenská reprezentantka zaznamenala osobný rekord.

„S výsledkom i výkonom som spokojná. Neurobila som žiadnu veľkú chybu, bodové ohodnotenie je dobré. Uvidíme, na aké umiestnenie bude moje cvičenie stačiť. Čakajú nás ešte dva sledy, v ktorých sú dobré dievčatá. Nech to už dopadne akokoľvek, som maximálne spokojná. Do prípravy i samotnej súťaže som dala všetko. Najmä tvrdá drina v príprave sa vyplatila,“ uviedla Mokošová pre portál olympic.sk ešte pred ukončením celého nedeľného programu.

Pre 24-ročné gymnastku to bolo druhé vystúpenie pod piatimi kruhmi. Premiéru absolvovala v Riu de Janeiro v roku 2016, kde vo viacboji obsadila 45. miesto.

Tentoraz bola najspokojnejšia s prostnými. „Tam som mala úplne novú zostavu, ťažšiu ako predtým. Vyšla mi dobre, aj bodové ohodnotenie tomu zodpovedalo. Bradlá som mala tiež nové, podarili sa mi,“ povedala s tým, že v preskoku predviedla jeden zo svojich lepších skokov a kladinu zvládla štandardne.

Dodala, že preteky v Riu boli pre ňu jednoduchšie, keďže len samotnou účasťou si splnila sen. „V Tokiu som staršia, mala som na seba väčšie nároky a cítila už aj tlak z okolia. Podporuje ma a fandí mi veľa ľudí, nechcela som ich sklamať. Chcela som spraviť dobrý výsledok,“ dodala.

Chválil ju aj tréner

Hoci si Mokošová nevybojovala finálovú účasť, tréner Martin Zvalo hodnotil jej vystúpenie v absolutóriách. „Môžem povedať, že od Ria to boli najpodarenejšie preteky. Barča cvičila fantasticky. Celý viacboj išla bez jediného zaváhania. Vo viacboji dosiahla svoje bodové maximum a za predvedené výkony som na ňu pyšný,“ povedal Zvalo pre facebookovú stránku Slovenskej gymnastickej federácie.

Vo viacboji tímov dostali najvyššiu známku športové gymnastky Ruska pod hlavičkou národného olympijského výboru (ROC), súčtom 171,629 b. odsunuli za seba druhé Američanky (170,562). Čínske družstvo skončilo na treťom miesto (166,863). Do finále viacboja postúpilo prvých osem tímov z kvalifikácie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport