Na hlavný obsah

Nemecká vláda schválila 400 miliónov eur pre ľudí zasiahnutých záplavami

Ráta aj s tým, že finančná pomoc sa ešte zvýši.

Nemecká vláda schválila 400 miliónov eur pre ľudí zasiahnutých záplavami
Škody po povodniach v Nemecku. Foto: TASR/AP

Nemecká vláda v stredu (21. 7.) schválila núdzovú pomoc 400 miliónov eur pre obyvateľov postihnutých minulotýždňovými ničivými záplavami, ktoré si vyžiadali najmenej 171 obetí. Informovala o tom agentúra AP.

Spolkový minister financií Olaf Scholz uviedol, že schválený balík môže byť v prípade potreby navýšený o ďalšie prostriedky. Polovicu zo schválených 400 miliónov eur poskytne spolková vláda a polovicu dajú spolkové krajiny.

„Urobíme všetko pre to, aby sme každému poskytli okamžitú pomoc,“ vyhlásil minister Scholz, podľa ktorého je prioritou bezodkladný začiatok rekonštrukcie postihnutých oblastí.

Vláda v Berlíne chce do rekonštrukčných prác celkovo investovať miliardy eur. Koľko to bude, sa rozhodne až po presnejšom vyčíslení spôsobených škôd.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorok (20. 7.) navštívila jednu z veľmi poškodených lokalít, mesto Bad Münstereifel v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko.

Vyjadrila pritom presvedčenie, že peniaze začnú miestni obyvatelia dostávať už v priebehu nasledujúcich dní. Opätovné vybudovanie mesta, kde zničilo mosty, ulice i železničnú trať, potrvá podľa nej aj niekoľko mesiacov.

Viac než polovica z potvrdených 171 obetí prišla o život v okrese Ahrweiler neďaleko Bonnu. Zranenia utrpeli stovky ľudí a ďalšie desiatky sú stále nezvestné. V susednom Belgicku prišlo o život najmenej 31 ľudí.

Schválená finančná pomoc je určená na opravu najviac poškodených budov a verejnej infraštruktúry a tiež na individuálnu pomoc postihnutému obyvateľstvu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet