Na hlavný obsah

Od piatka vstupuje do platnosti nová vyhláška. Čo treba pri návrate na Slovensko dodržať?

Pozrite si prehľad pravidiel pri príchode zo zahraničia.

Od piatka vstupuje do platnosti nová vyhláška. Čo treba pri návrate na Slovensko dodržať?
Kontrola na hraniciach. Foto: SITA

Od piatka 9. júla od 6:00 vstupuje do platnosti nová vyhláška ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenska. Prinášame vám prehľad opatrení a povinností.

Všeobecné pravidlá pri príchode zo zahraničia

Každá osoba, ktorá od 9. júla 2021 vstúpi na územie SR, sa musí registrovať na korona.gov.sk/ehranica. Do aplikácie je možné sa registrovať už vopred, a to 30 dní pred príchodom na Slovensko. Najneskôr však bezprostredne pri vstupe na územie SR.

Registrovať sa nemusia deti do 12 rokov a osoby vykonávajúce tranzit cez územie Slovenska.

Jedna registrácia postačí do 1. septembra osobám:

 • ktoré majú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku a miesto výkonu práce v susedných štátoch, krajinách EÚ alebo na Islande, v Nórsku, Lichtenštajnsku alebo Švajčiarsku, pričom za posledných 14 dní navštívili iba tieto krajiny a cestujú iba za prácou,
 • majú trvalý pobyt alebo pobyt v krajinách Európskej únie, na Islande, v Nórsku, Lichtenštajnsku alebo vo Švajčiarsku a v prípade Ukrajiny do 100 km cesty od otvoreného hraničného priechodu, miesto výkonu práce na území SR a cestujú iba za prácou,
 • občanom SR, ktorí bývajú v prihraničných oblastiach susedných štátov do 100 km od otvoreného hraničného priechodu.

Ak na územie SR vstupuje osoba letecky, musí pred vstupom zároveň vyplniť formulár na mindop.sk/covid/. Pri prílete z krajiny mimo zoznamu uvedeného nižšie je potrebné preukázať sa negatívnym výsledkom PCR testu nie staršieho než 72 hodín. Platí to aj pre zaočkované osoby.

Karanténa

Všetky nezaočkované osoby, ktoré od 9. júla vstúpia na územie SR, sú povinné ísť do karantény, ktorá sa pri bezpríznakovom priebehu bez otestovania skončí dovŕšením 14. dňa.

Karanténu je možné ukončiť negatívnym výsledkom PCR testu, ktorý je možné vykonať najskôr na 5. deň po príchode na Slovensko.

Deti do 12 rokov nie je potrebné testovať, karanténa im skončí vtedy, keď ostatným členom spoločnej domácnosti.

Karanténa platí aj pre členov spoločnej domácnosti, ktorí necestovali – končí sa vtedy, keď ostatným členom.

Ďalšie zmeny vo výnimkách z karantény:

 • Vstup na územie SR pre vybrané profesijné skupiny (napr. delegácie zastupujúce SR, poslanci Európskeho parlamentu či zamestnanci medzinárodných organizácií) a v niektorých životných situáciách vznikla povinnosť preukázať sa pri vstupe na Slovensko negatívnym výsledkom PCR testu nie starším ako 72 hodín.
 • Povinnosť karantény sa po novom týka aj nezaočkovaných osôb, ktoré krátkodobo vstupujú alebo opúšťajú územie Slovenskej republiky za účelom účasti na uzavretí manželstva vrátane blízkych osôb snúbencov. Výnimka pre krátkodobý vstup za účelom účasti na pohrebe blízkej osoby však ostáva zachovaná, ak sa nezaočkovaná osoba preukáže negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín.

Definícia plne zaočkovanej osoby

Za plne zaočkovanú sa považuje osoba:

 • najmenej 14 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii druhej dávky dvojdávkovej vakcíny,
 • najmenej 21 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii jednodávkovej vakcíny,
 • najmenej 14 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky vakcíny, ak bola podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19,
 • po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou alebo dvojdávkovou schémou (okamžite po podaní prvej dávky) – prechodne do 9. augusta.

Okrem COVID-preukazu EÚ alebo potvrdenia o absolvovaní očkovania na Slovensku je možné preukazovať sa aj potvrdeniami z iných krajín. Podmienkou je, aby toto potvrdenie bolo v slovenskom, českom alebo anglickom jazyku.

Vyhláška ku karanténnym povinnostiam by onlineeditori on Scribd

Moje odložené články

  Viac

  Najčítanejšie

  Nové v rubrike Slovensko