Na hlavný obsah

Orbán chce pre kontroverzný zákon o pedofílii usporiadať referendum

Reaguje tak na žalobu Európskej komisie.

Orbán chce pre kontroverzný zákon o pedofílii usporiadať referendum
Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR

Maďarský premiér Viktor Orbán v stredu (21. 7.) oznámil, že vláda usporiada referendum v súvislosti so zákonom o ochrane detí pred pedofíliou. Ide o reakciu na spor s Európskou komisiou (EK). Informovala o tom agentúra Reuters.

„V posledných týždňoch Brusel jasne útočil na Maďarsko pre jeho zákon o ochrane detí. Maďarské zákony nepovoľujú sexuálnu propagandu v školách, materských školách, v televízii a v reklamách,“ uviedol Orbán vo videu na svojom facebookovom profile.

Ako uvádza agentúra Bloomberg, v rámci referenda budú občania podľa Orbána odpovedať na päť otázok, vrátane takých, či by „malé deti mali byť vystavené neobmedzenému obsahu, ktorý ovplyvňuje ich sexualitu, alebo či mladiství majú byť vystavení mediálnemu obsahu, ktorý ukazuje zmenu pohlavia“.

„Keď je tlak na našu vlasť taký veľký, potom môže Maďarsko brániť len vôľa ľudí,“ dodal maďarský premiér.

Zákon mieri proti LGBT komunite, tvrdí Komisia

EK spustila minulý týždeň právne konanie proti Maďarsku, cieľom ktorého je prinútiť predsedu maďarskej vlády, aby pozmenil zákon, ktorý Komisia považuje za homofóbny a diskriminačný proti komunite LGBTI. Eurokomisia spresnila, že sporný maďarský zákon porušuje niekoľko pravidiel EÚ.

Ostro kritizovaný zákon o ochrane pred pedofíliou, ktorý maďarský parlament schválil 15. júna, rôznymi pozmeňujúcimi návrhmi rozšírili aj o zákaz propagácie sexuálnych menšín medzi mladými ľuďmi.

Zákon stanovuje, že mladých ľudia do 18 rokov nesmú v školách vystavovať „pornografickému obsahu“ alebo akémukoľvek obsahu, ktorý podľa maďarskej vládnej strany „podporuje zmenu pohlavia a homosexualitu“.

Maďarská vláda všetky obvinenia odmieta. Orbán argumentuje, že cieľom zákona je, aby právo určiť rozsah a spôsob sexuálnej výchovy detí mali výlučne ich rodičia. Zákon nie je podľa Orbána namierený voči homosexuálom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet