Na hlavný obsah

Piatkovú etapu TdF ovládli cyklisti v úniku, zvíťazil Mohorič

Pelotón mal na víťaza veľkú stratu.

Piatkovú etapu TdF ovládli cyklisti v úniku, zvíťazil Mohorič
Slovinský cyklista Matej Mohorič na Tour de France. Foto: SITA/AP

Slovinský cyklista Matej Mohorič vyhral piatkovú (16. 7.) 19. etapu 108. ročníka Tour de France. Jazdec stajne Bahrain-Victorious sa presadil po úniku a 207 km dlhú trať z Mourenx do Libournu zvládol za 4:19:17 h.

Druhý finišoval s minútovou stratou domáci Christophe Laporte (Cofidis) a tretí skončil Dán Casper Pedersen (DSM). Pelotón mal manko na víťaza takmer 20 minút.

Piatková trasa mala rovinatý charakter s jedinou vrchárskou prémiou 4. kategórie na úvodných kilometroch. Napriek tomu sa išlo od začiatku vo veľmi vysokom tempe, čo zapríčinilo aj pád, do ktorého sa zaplietlo viacero pretekárov. 

Po šprintérskej prémii prišlo k množstvu atakov a za vedúcou šesticou sa vytvorili viaceré skupinky prenasledovateľov. Tie sa postupne pospájali a tak sto km pred cieľom vznikla silná 20-členná skupina.

Úradujúci majster Slovinska Mohorič si udržal náskok 43 sekúnd na méte desať km pred cieľom, skupine prenasledovateľom už dochádzali sily a navyše sa v nej veľmi taktizovalo.

Niekoľkokrát sa skúsil odtrhnúť Politt, ale nedokázal sa zbaviť dvojice pretekárov Treku. Mohorič svoj sólo únik doviedol do úspešného konca a po triumfe v 7. etape pridal ďalšie etapové vavríny.

Slovinec v cieli urobil gesto, ktorým odkázal kritikom, aby zavreli ústa. Hotel a autobus tímu totiž v stredu večer prehľadala francúzska polícia, ktorá začala predbežné vyšetrovanie možných porušení antidopingových pravidiel.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport