Na hlavný obsah

Po násilných útokoch na novinárov zadržali už 120 osôb

Kameraman, ktorého zbili pravicoví aktivisti, podľahol zraneniam.

Po násilných útokoch na novinárov zadržali už 120 osôb
Ľudia stoja s gruzínskou a americkou vlajkou pred gruzínskym parlamentom. Foto: TASR/AP

Po útokoch homofóbnych aktivistov na novinárov v Gruzínsku zadržali v krajine 120 osôb. Oznámil to v sobotu (17. 7.) gruzínsky premiér Irakli Garibašvili. Podľa miestnych médií zdôraznil, že okolnosti útokov sa musia čo najskôr vyšetriť a páchatelia primerane potrestať, informuje agentúra DPA.

V spore okolo demonštrácie za práva ľudí z LGBT komunity došlo v gruzínskej metropole Tbilisi pred približne dvoma týždňami k násilným zrážkam. Terčom útokov sa stali aj desiatky pracovníkov médií.

Televízny kameraman Alexander Laškarava zomrel niekoľko dní po tom, ako ho krajne pravicoví aktivisti zbili počas protestu proti plánovanému pochodu na podporu LGBT komunity. Organizátori pochod z obáv o bezpečnosť nakoniec zrušili.

Opoziční zákonodarcovia žiadali odstúpenie premiéra Garibašviliho a zodpovednosť za násilie pripísali vládnej strane Gruzínsky sen, ktorá podľa kritikov ticho podporuje homofóbne a nacionalistické skupiny, ktoré protestujú voči prozápadným opozičným stranám a útočia na opozičných lídrov a aktivistov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet