Na hlavný obsah

Poslankyňa Tabák sa pochválila fotkou z potoka v najprísnejšom stupni ochrany prírody

Jej konanie prešetrí inšpekcia životného prostredia.

Romana Tabák
Romana Tabák (OĽANO) pri skladaní poslaneckého sľubu.
Foto: TASR

Správa Tatranského národného parku (TANAP) podá pre kúpanie sa poslankyne Romany Tabák (OĽANO) v tatranskom horskom potoku podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP).

Pre TASR to uviedla hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková.

Tabák zverejnila na sociálnej sieti fotku, ako sa kúpe v potoku na území TANAP-u, ako miesto označila Studenovodské vodopády, kde platí najprísnejší stupeň ochrany. Následne uviedla, že miesto zle označila a neskôr fotografiu odstránila.

Podľa vlastných slov si bola vedomá len zákazu kúpania sa v plesách, nie aj v potokoch. Za svoj čin sa ospravedlnila.

„Na tomto mieste sa so mnou otužovali ďalší traja ľudia. Ak som pochybila, tak som pripravená niesť za svoje konanie následky,“ napísala Tabák na sociálnej sieti.

Hrozí jej pokuta

Bocková poukazuje na to, že akákoľvek propagácia zakázanej činnosti je nežiaduca.

„Veríme však, že väčšina návštevníkov národného parku rešpektuje zákon a správa sa k prírode ohľaduplne,“ doplnila.

Za priestupky na úseku ochrany prírody a krajiny je podľa Bockovej možné uložiť a vyberať pokuty v blokovom konaní. Podnety môžu byť zasielané aj na inšpekciu životného prostredia.

„Po prešetrení podnetu môže uložiť fyzickým osobám, podnikateľom a iným právnickým osobám sankcie v zmysle zákona o ochrane prírody,“ povedala hovorkyňa.

Citlivé ekosystémy

Zároveň pripomenula, že tatranské plesá a potoky sú citlivým ekosystémom, sú domovom mnohých drobných živočíchov, rastlín a endemitov obývajúcich len určité lokality, pri ktorých aj malé zmeny prostredia môžu viesť k ich zániku.

Do TANAP-u podľa Bockovej príde ročne približne 3,5 až štyri milióny návštevníkov.

„Keby sa len štvrtina z tohto počtu okúpala v plese alebo tatranskom potoku, mohla by sa nenávratne zmeniť kvalita týchto ekosystémov,“ podotkla hovorkyňa.

Nechce byť zvýhodňovaná

Dodala, že potoky majú rýchlejší odtok (prečistenie) prípadných nečistôt, napríklad z krémov či drogérie, takéto obmedzenie má však pre ne pri veľkom počte návštevníkov rovnaký význam.

Tabák považuje za správne, že jej kúpanie bude riešiť SIŽP.

„Nemyslím si, že by som mala byť nejakým spôsobom zvýhodňovaná len preto, lebo som poslankyňa NR SR,“ uviedla pre TASR s tým, že by sa rada dozvedela, či sa skutočne priestupku dopustila. Poslankyňa je pripravená zaplatiť aj prípadnú pokutu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko