Na hlavný obsah

Požiar v americkom Oregone stále silnie, dosiaľ spálil oblasť väčšiu ako mesto New York

Zničil už asi 200 domov a ohrozuje ďalších 5 000

Požiar v americkom Oregone stále silnie, dosiaľ spálil oblasť väčšiu ako mesto New York
Na snímke požiarnici a lietadlo zhadzujúce galóny vody na lesný požiar v Oregone. Foto: SITA/AP

Západ Spojených štátov naďalej sužuje množstvo požiarov. Ako informovalo Národné medzirezortné hasičské stredisko (NIFC), asi 70 aktívnych požiarov dosiaľ spálilo plochu viac ako 4 200 kilometrov štvorcových.

Najkritickejšia situácia je predovšetkým v štátoch Oregon, Kalifornia a Washington. Hasiči tvrdia, že čelia podmienkam typickejším skôr pre neskoré leto alebo jeseň, ako pre začiatok júla.

Bootleg Fire, najväčší požiar, ktorý v súčasnosti horí v USA, už spálil oblasť väčšiu ako New York City a oregonskí hasiči s ním bojujú viac ako týždeň. Spočiatku sa takmer denne zdvojnásoboval a vo štvrtok (15. 7.) popoludní ho silný vietor opäť výrazne rozšíril na sever a východ.

Zničil už približne 200 nehnuteľností, ohrozuje ďalších 5 000 a spôsobil evakuáciu asi 2 000 ľudí. Denne sa rozširuje asi o 6 kilometrov. Momentálne má obvod viac ako 320 kilometrov a horí na ploche približne 1 000 kilometrov štvorcových.

Región v poslednom čase zasiahlo extrémne sucho a vlny horúčav, ktoré dávajú odborníci do súvislosti s klimatickou zmenou, a hasičom ešte viac komplikujú boj s požiarmi.

Klimatická zmena za ostatných 30 rokov spravila americký západ omnoho teplejším a suchším a naďalej bude spôsobovať extrémne počasie a tiež čoraz častejšie a ničivejšie požiare.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet