Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Premiéra Luxemburska hospitalizovali v súvislosti s covidom, v nemocnici ostane na pozorovanie

V zariadení ostane preventívne po dobu 24 hodín.

Premiéra Luxemburska  hospitalizovali v súvislosti s covidom, v nemocnici ostane na pozorovanie
Na archívnej snímke z 25. júna 2021 luxemburský premiér Xavier Bettel. Foto: TASR/AP

Luxemburského premiéra Xaviera Bettela v nedeľu 4. júla hospitalizovali a zostane v nemocnici na pozorovanie. Dôvodom sú dodatočné testy, ktoré podstupuje týždeň po tom, ako ho pozitívne otestovali na ochorenie COVID-19, informovala tlačová agentúra AFP.

Bettel (48) zostane v nemocnici 24 hodín v rámci preventívnych opatrení, uvádza sa vo vyhlásení vlády. Premiér začal desaťdňovú dobrovoľnú izoláciu 27. júna – menej než dva dni po tom, ako sa zúčastnil na samite Európskej únie v Bruseli, ale ani jedného z ďalších 26 lídrov členských krajín EÚ nepovažovali za kontaktný prípad.

Luxemburský premiér dostal 6. júna prvú dávku proticovidovej vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. Jeho krajina so 630 000 obyvateľmi zaznamenáva v uplynulých desiatich dňoch prudký nárast počtu prípadov nákazy. V sobotu (3. 7.) malo pozitívne výsledky testu na koronavírus 136 ľudí; takúto bilanciu evidujú v Luxembursku naposledy v polovici mája.

Podľa pravidiel na potlačenie šírenia koronavírusu sa v Luxembursku úzky kontakt s chorým alebo pozitívne testovaným na covid definuje ako strávenie s ním viac ako 15 minút vo vzdialenosti menej ako dva metre bez prekrytia dýchacích ciest.

Bettelov hovorca predtým uviedol, že luxemburský premiér počas samitu EÚ tieto pravidlá dodržiaval. Vo vyhlásení premiérovho úradu sa uvádza, že Bettel má len „ľahké príznaky“ vrátane horúčky a bolesti hlavy. Svoje úradné povinnosti a funkcie bude vykonávať z domu. Luxembursko zaznamenalo doteraz zhruba 70 600 prípadov ochorenia na covid a 818 súvisiacich úmrtí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet