Na hlavný obsah

Prezidentka podpísala novelu o COVID preukazoch

Upravuje podmienky vstupu do prevádzok za zhoršenej pandemickej situácie.

Prezidentka podpísala novelu o COVID preukazoch
Na snímke prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: RTVS

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR bude môcť pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. Ten informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala.

Vyplýva to z novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú v pondelok (26. 7.) večer podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec.

Novela umožňuje ÚVZ alebo regionálnemu úradu verejného zdravotníctva pri ohrození verejného zdravia nariadiť dočasné podmieňovanie vstupu do prevádzok a na hromadné podujatia potvrdením o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, prekonaní ochorenia alebo o negatívnom výsledku testu.

Legislatíva hovorí o zavedení možnosti zohľadňovať očkovanie proti covidu pri prijímaní protipandemických opatrení ÚVZ. Zaočkovaní ľudia, tí, ktorí prekonali covid, a negatívne otestovaní ľudia budú môcť po preukázaní sa COVID preukazom využívať „naplno“ služby prevádzkovateľov, ktoré budú inak v rámci protipandemických opatrení obmedzené.

Parlament o právnej norme rokoval v skrátenom legislatívnom konaní a schválil ju v nedeľu (25. júla). Novela zákona začne platiť odo dňa vyhlásenia v Zbierke zákonov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko