Na hlavný obsah

Prezidentka: Rodinám pomôže vytvorenie pracovných príležitostí na Slovensku

Na Orave diskutovala aj o starostlivosti o seniorov.

Prezidentka: Rodinám pomôže vytvorenie pracovných príležitostí na Slovensku
Na snímke vľavo prezidentka SR Zuzana Čaputová a v popredí vpravo primátor mesta Dolný Kubín Ján Prílepok. Foto: TASR

„Ak chceme pomôcť slovenskej rodine, je treba vytvoriť predpoklady, aby ľudia mohli zostať doma a mali príležitosť pracovať na Slovensku.“ Prezidentka SR Zuzana Čaputová to povedala v pondelok (12. 7.) po stretnutí so zástupcami oravských rodín a samosprávy v Dolnom Kubíne.

„Stretla som sa so zástupcami rodín, ktoré nemajú ľahký život. Reprezentujú príbehy mnohých rodín na Slovensku. Otec alebo matka odchádzajú do zahraničia, aby mohli rodinu uživiť. Tým pádom je rodina neúplná, rodičia chýbajú vo výchove detí.

Stretla som sa s predstaviteľmi rodín, ktorí sa napríklad zo štúdia v zahraničí alebo z Bratislavy vrátili naspäť na Oravu. Spektrum problémov, ale zároveň aj radostí, je veľké,“ dodala hlava štátu.

S primátormi Dolného Kubína, Námestova, Tvrdošína a Trstenej diskutovala prezidentka aj o probléme dlhodobej starostlivosti o seniorov. „Nie sú tu ľudia, ktorí by sa o nich postarali. Sme jedna z najrýchlejšie starnúcich krajín v rámci Európskej únie.

Zároveň máme málo lôžok, málo personálu za malé mzdy. Potrebujeme ľuďom zaplatiť, aby neopatrovali ľudí v zahraničí. A kto chce, aby sa mohol na Slovensko vrátiť a postarať sa o našich dôchodcov.

Som v komunikácii s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny. Viem, že sa na tom pracuje. Ale je to niečo, čo potrebujeme posunúť a urýchliť čo najskôr,“ zdôraznila prezidentka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny