Na hlavný obsah

Program pápeža na Slovensku je známy, navštívi štyri mestá

Stretne sa s mladými i rómskou komunitou.

Program pápeža na Slovensku je známy, navštívi štyri mestá
Na ilustračnej snímke pápež František. Foto: TASR/AP

Pápež František na septembrovej návšteve Slovenska navštívi Bratislavu, Košice, Prešov a Šaštín. Stretne sa s troma najvyššími ústavnými činiteľmi, ale aj zástupcami židovskej či rómskej komunity.

V Šaštíne je na programe svätá omša s homíliou Svätého Otca. Vyplýva to z programu návštevy. TASR o tom informovala tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

Na svätú omšu sa dostanú iba zaočkovaní

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽANO) už v utorok (20. 7.) oznámil, že účasť na svätých omšiach s pápežom bude povolená vysoko nad rámec protipandemických opatrení. Podmienkou však bude plná zaočkovanosť proti koronavírusu.

Ako Lengvarský podčiarkol v stredu (21. 7.) výnimku na stretnutie s pápežom nebudú mať ani nezaočkovaní politici. „Nevidím dôvod, aby mali politici výnimky,“ odpovedal stručne.

Nad očkovaním pred kostolmi ministerstvo v súčasnosti neuvažuje. „Bola taká myšlienka, nevylučujem to, ale myslím si, že občania majú dostatok iných možností, ako sa zaočkovať.“

Pápež začne v Bratislave, potom sa presunie na východ

Program pápeža na Slovensku sa má začať v nedeľu 12. septembra oficiálnym prijatím na letisku v Bratislave. Nasledovať bude ekumenické stretnutie na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave, ale aj súkromné stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej.

V pondelok 13. septembra čaká pápeža privítanie v Prezidentskom paláci. Absolvuje zdvorilostnú návštevu u prezidentky SR Zuzany Čaputovej aj stretnutie s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru.

V Katedrále svätého Martina sa stretne s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi. Navštívi tiež centrum Betlehem v Bratislave. Čaká ho tiež stretnutie so židovskou komunitou. V pondelok večer sa s pápežom stretne aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a predseda vlády Eduard Heger (OĽANO).

Utorkový (14. 9.) program sa bude odohrávať na východe Slovenska. Začne sa božskou liturgiou svätého Jána Chryzostoma v Prešove, ktorej bude predsedať Svätý Otec. V Košiciach ho čaká stretnutie s rómskou komunitou na Luníku IX. a s mladými na miestnom štadióne.

Posledný deň návštevy, v stredu 15. septembra, strávi pápež v Šaštíne. Po modlitbovom stretnutí s biskupmi sa uskutoční svätá omša s homíliou Svätého Otca.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko