Na hlavný obsah

Rada EÚ schválila dvanásť plánov obnovy vrátane toho slovenského

Slovensko bude jednou z prvých krajín, ktorá získa financie.

Rada EÚ schválila dvanásť plánov obnovy vrátane toho slovenského
Na snímke vľavo predsedníčka EK Ursula von der Leyenová a predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO). Foto: TASR

Rada Európskej únie odobrila Slovensku plán obnovy. Schválenie Radou prichádza po tom, ako plán pozitívne vyhodnotila Európska komisia. Ako uvádza sekcia plánu obnovy na sociálnej sieti, tým sa ukončil schvaľovací proces.

Ako jedna z prvých

Slovensko tak bude jednou z prvých krajín, ktorá získa financie na realizáciu kľúčových reforiem a investícií, ktoré sú dôležité pre udržateľnú a konkurencieschopnú budúcnosť Slovenska a pre rýchle zotavenie z krízy.

Pri tejto príležitosti prišla pred tromi týždňami na Slovensko predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Ocenila rýchlosť, keďže Slovensko bolo jednou z prvých krajín, ktorá plán obnovy odovzdala.

Vyzdvihla kvalitu, keďže plán predstavuje dobre cielené politické opatrenia a ide o konzistentný balík reforiem a investícií, ktoré sa vzájomne posilňujú vďaka silnému reformnému náboju.

Dvanásť krajín

Ministri hospodárstva a ministri financií EÚ v utorok (13. 7.) prijali prvý súbor vykonávacích rozhodnutí Rady o schválení národných plánov obnovy a odolnosti.

Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Grécko, Lotyšsko, Luxembursko, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko, Španielsko a Taliansko dostali zelenú na využívanie finančných prostriedkov EÚ určených na podporu obnovy a odolnosti s cieľom posilniť svoje hospodárstva a zotaviť sa z dôsledkov pandémie COVID-19.

Prijatie vykonávacích rozhodnutí Rady o schválení uvedených plánov umožňuje členským štátom podpisovať dohody o grantoch a úveroch, ktoré umožnia predbežné financovanie až do výšky 13 %.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika