Na hlavný obsah

SHMÚ varuje pred búrkami s krúpami, zasiahnuť môžu takmer celé Slovensko

Búrky môžu sprevádzať aj lejaky a silný vietor.

SHMÚ varuje pred búrkami s krúpami, zasiahnuť môžu takmer celé Slovensko
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

V sobotu (17. 7.) sa môžu vyskytnúť búrky s krúpami takmer na celom území Slovenska s výnimkou niektorých okresov krajného východu. Na svojom webe o tom informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý v tejto súvislosti vydal výstrahy prvého stupňa. Predbežne platia v sobotu do 22.00 h.

Začiatok platnosti výstrah je pre Trnavský, Nitriansky, Košický, Bratislavský a Banskobystrický kraj stanovený na 2.00 h v noci. V prípade zvyšných krajov o štyri hodiny neskôr. Výstraha pred búrkami sa netýka okresov Snina, Michalovce, Sobrance a Trebišov.

Výstraha pred búrkami na Slovensku.
Mapa výstrah pred búrkami na sobotu 17. júla.
Foto: SHMÚ

„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 18 až 23 metrov za sekundu (65 až 85 kilometrov za hodinu),“ informoval SHMÚ. V tejto súvislosti je možný aj prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov.

Výstraha pred vysokými teplotami sa týka okresov Michalovce, Sobrance a Trebišov, pričom predbežne má v sobotu platiť od 13.00 do 18.00 h. Teploty môžu podľa meteorológov dosiahnuť v týchto oblastiach miestami 34 stupňov Celzia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko