Na hlavný obsah

So zavraždeným holandským novinárom sa lúčia tisíce ľudí. „Bol naším hrdinom,“ hovoria

K jeho rakve sa vytvoril až polkilometrový rad.

So zavraždeným holandským novinárom sa lúčia tisíce ľudí. „Bol naším hrdinom,“ hovoria
Na miesto, kde de Vriesa postrelili, ľudia neprestávajú nosiť kvety. Foto: ČTK/ZUMA/Ana Fernandez

Tisícky ľudí sa prišli v stredu (21. 7.) naposledy rozlúčiť so zavraždeným holandským novinárom, informovala agentúra AFP.

Peter R. de Vries zomrel vo štvrtok 15. júla na následky strelných zranení, ktoré utrpel 6. júla.

Rakvu s pozostatkami známeho novinára vystavili v holandskom Národnom divadle Carré. Dlhé rady sa začali pred budovou vytvárať už o 7.00 h.

„Považovala som za dôležité povedať mu zbohom. Stratili sme ikonu žurnalistky. Bol naším hrdinom. Stál po boku ľudí, ktorí sa nevedeli brániť,“ povedala 66-ročná obyvateľka Amsterdamu Brenda van Coevordenová.

Napoludnie mal rad pred divadlom dĺžku až pol kilometra. Veľa Holanďanov nosilo k rakve kvety, niektorí mali dokonca na jeho počesť oblečené tričká s jeho podobizňou.

Súkromná televízia RTL, pre ktorú de Vries pracoval, to označila za „nebývalý prejav smútku“ v dejinách krajiny.

Dvaja zadržaní

De Vriesa postrelili do hlavy v utorok 6. júla, keď večer po televíznom vystúpení kráčal k svojmu autu.

Útok na novinára známeho odvážnymi reportážami o holandskom podsvetí vyvolal po celej Európe obavy o bezpečie žurnalistov a slobodu médií.

Holandská polícia zatkla v súvislosti s týmto prípadom dvoch mužov. Podľa denníka Telegraaf sú zadržaní muži Delano G. a Kamil E. známi v policajných kruhoch, obaja sa už v minulosti dostali do konfliktu so zákonom.

Dôverník svedka v súdnom procese

Denník spresnil, že strelcom bol 21-ročný Delano G. z Rotterdamu. Druhý muž, Kamil E. z mestečka Maurik v provincii Gelderland, bol vodičom únikového vozidla.

De Vries sa v práci venoval tým najhorším a najznámejším zločinom v Holandsku. Pred smrťou bol poradcom a dôverníkom svedka vo veľkom súdnom procese s údajným drogovým bossom Ridouanom Taghim.

V uplynulých rokoch boli zavraždení dvaja ľudia prepojení so svedkom, ktorému robil de Vries poradcu – svedkov právnik a jeho brat.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet