Na hlavný obsah

Sýrsky prezident Asad sa po prísahe opäť ujal prezidentského postu

Slúžiť by mal nasledujúcich sedem rokov.

Sýrsky prezident Asad sa po prísahe opäť ujal prezidentského postu
Na snímke sýrsky prezident Bašár Asad a jeho manželka Asma vo volebnej miestnosti počas prezidentských volieb v meste Dúmá. Foto: TASR/AP

Sýrsky prezident Bašár Asad zložil v sobotu (17. 7.) prísahu a ujal sa štvrtého sedemročného funkčného obdobia po kontroverzných voľbách, ktoré podľa Západu neboli legitímne ani slobodné a ktoré sýrska opozícia označila za frašku. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

Asad zložil prísahu na ústavu a Korán pred viac než 600 hosťami pozvanými do prezidentského paláca, medzi ktorými boli ministri, duchovní, poslanci, dôstojníci, podnikatelia, akademici či novinári, uviedli organizátori ceremónie.

Májové prezidentské voľby boli druhými od začiatku občianskej vojny v Sýrii v marci 2011, ktorá si dosiaľ vyžiadala bezmála pol milióna životov, vyhnala takmer polovicu Sýrčanov z domova a zdevastovala infraštruktúru a ekonomiku krajiny.

V nových voľbách sa očakávalo opätovné drvivé víťazstvo Asada, ktorý pri predošlých voľbách v roku 2014 získal podľa oficiálnych výsledkov 88 percent hlasov. Tentoraz dostal podľa úradov až 95,1 percenta hlasov.

Bašár Asad prevzal úrad prezidenta v roku 2000 po smrti svojho otca Háfiza Asada, ktorý sa chopil moci v roku 1970 pri nekrvavom vojenskom prevrate.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet