Taliani sa druhýkrát v histórii stali majstrami Európy

Vo finále zdolali Anglicko.

Taliani po poslednom jedenástkovom kope, ktorý rozhodol o ich víťazstve na futbalových majstrovstvách Európy. Foto: SITA/AP

Talianski futbalisti sa druhýkrát v histórii stali majstrami Európy.

V nedeľňajšom (11. 7.) finále EURO 2020 triumfovali v londýnskom Wembley nad Angličanmi 3:2 v jedenástkovom rozstrele po tom, ako sa duel v riadnom hracom čase i predĺžení skončil nerozhodne 1:1.

Skóre otvoril Luke Shaw, ktorý už v 2. minúte strelil najrýchlejší gól finálových zápasov ME. Po vyše hodine hry vyrovnal Leonardo Bonucci.

V rozstrele bol hrdinom taliansky brankár Gianluigi Donnarumma, ktorý chytil anglické penalty vo štvrtej i piatej sérii. Taliani natiahli sériu bez prehry už na 34 duelov.

Taliansko si zopakovalo úspech z roku 1968, keď v opakovanom finálovom stretnutí zdolalo Juhosláviu 2:0. V súboji o európsky titul neuspelo v rokoch 2000 a 2012.

Anglicko si zahralo svoje premiérové finále na európskych šampionátoch, neukončilo však čakanie na druhú veľkú trofej po triumfe na majstrovstvách sveta v roku 1966.